Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12
Psychiatrzy będą leczyć pacjentów w ich domach
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Najpóźniej z początkiem października br. mają działać wszystkie centra zdrowia psychicznego, czyli 29 jednostek. Celem zmian jest zmiana z psychiatrycznego leczenia szpitalnego na leczenie środowiska.

"1 lipca br. - mówi Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ - zaczął się formalny, systemowy proces zmian w opiece psychiatrycznej - właśnie w kierunku modelu środowiskowego. Przyjęliśmy program pn. «Pilotażowe Wdrożenie Centrów Zdrowia Psychicznego», w którym w pierwszym etapie uczestniczyć będzie 29 jednostek. Obejmą swoim zasięgiem ok. 10% dorosłej populacji w Polsce."

Opieka nad pacjentem w jego własnym środowisku ma zapobiec stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, a przy odpowiedniej koordynacji daje szansę na osiąganie lepszych efektów terapeutycznych.

Z kolei pacjent, który będzie szukał pomocy w kryzysie psychicznym nie będzie musiał tygodniami czekać na wizytę u specjalisty. Jeżeli zgłosi się do Centrum Zdrowia Psychicznego w mieście, w którym mieszka, ta pomoc będzie musiała zostać mu udzielona w ciągu 72 godzin.

"Po udzieleniu pomocy na miejscu w Ośrodku każdy pacjent będzie monitorowany w domu – mówi Anna Czech i dyrektor szpitala św. Łukasza. Działa już psychiatria środowiskowa, dwa zespoły, ale chodzi o to, żeby ta środowiskowa mobilizowała tych, którzy nie zażywają leków z różnych powodów. To jest ten cel, żeby pacjent przebywał w domu, ewentualnie korzystał z poradni, a w najgorszym przypadku korzystał z oddziału dziennego. Nie chcemy oddzielać ich od naturalnego środowiska, bo ten oddział stacjonarny to zawsze jest pewna trauma dla pacjentów."

W I półroczu 2018 r. pilotaż pochłonie 40 mln zł w ramach dodatkowych środków przyznanych w opiece psychiatrycznej. 11 CZP będzie zlokalizowanych wyłącznie na obszarze miejskim, a 18 w powiatach, w których jest ludność miejska i wiejska.

"Działalność centrów - mówi Marek Balicki szef Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - będzie finansowana na podstawie ryczałtu na populację stanowiącego iloczyn określonej stawki i liczby mieszkańców danego obszaru. Początkowa stawka w skali roku wyniesie 75 zł. To ok. 50% więcej, niż dotąd średnio wydawało się w Polsce na psychiatrię."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rynekzdrowia.pl, rdn.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :