Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-09-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-09-30
Rząd chce powołać Fundusz Nauki Polskiej
Mat. pras.
Mat. pras.

31 sierpnia zakończyły się konsultacje rządowego projektu ustawy powołującej nową instytucję - Fundusz Nauki Polskiej. Fundusz ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego otrzyma dofinansowanie w wysokości 500 mln zł. Jego zadaniem będzie finansowanie badań zorientowanych na komercjalizację.

Środki z Funduszu Nauki Polskiej mają zostać przeznaczone bezpośrednio na konkursy dla zespołów naukowych tworzonych przez uczonych z różnych ośrodków badawczych. "Jeden z nich może być z jednego instytutu - wyjaśnia wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński - inny może być z uczelni, trzeci może być z jakiegoś laboratorium komercyjnego, które dysponuje właściwą infrastrukturą."

Fundusz ma mieć charakter "wirtualnego instytutu badawczego". Nie powstanie dla niego żadna nowa infrastruktura. Ustawa ma także wesprzeć tworzenie wirtualnych instytutów badawczych w różnych obszarach badawczych, ogłaszanych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

W niedalekiej przyszłości ma powstać pierwszy wirtualny instytut, w którym prowadzone będą badania w zakresie biotechnologii medycznej. Zorganizowanie instytutu zostanie powierzone Polskiemu Ośrodkowi Rozwoju Technologii we Wrocławiu. Pierwsze konkursy na zespoły badawcze miałyby zostać ogłoszone pod koniec stycznia 2019 roku.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, aby projekt ustawy o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Nauki Polskiej trafił pod obrady Rady Ministrów pod koniec października br., a w listopadzie znalazł się w Sejmie. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :