
Na zjeździe Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Berlinie, który odbył się w dniach 1-5 października, zaprezentowano badania, które dowodzą, że szczepionka przeciw gruźlicy BCG może obniżać poziom cukru we krwi w cukrzycy typu 1 niemal do prawidłowego poziomu.
Brak równowagi immunologiczno-metabolicznej w cukrzycy typu 1 może wynikać ze zbyt małej ekspozycji na drobnoustroje, które współcześnie są eliminowane ze środowiska, w którym żyjemy. Wprowadzenie bakterii (BCG) może zresetować nieprawidłowe funkcje metaboliczne i pobudzić układ odpornościowy do właściwej „konsumpcji" cukru i obniżenia poziomu glukozy we krwi.
"Od dawna wiadomo - tłumaczy prof. Denise Faustman, dyrektor Massachusetts General Hospital Immunobiology Laboratory - że życie w miejskim, czystym środowisku jest związane z rozwojem cukrzycy typu 1. Lepsze warunki sanitarne, i, co za tym idzie, zmniejszenie ekspozycji na niektóre drobnoustroje, częstsze stosowanie antybiotyków, dużo rzadszy kontakt z glebą i zwierzętami, a nawet mniej liczne rodziny zmieniają procesy metaboliczne w naszych organizmach."
U chorych na cukrzycę typu 1 białe krwinki zużywają minimalną ilość cukru w porównaniu z osobami, które nie były chore na cukrzycę. Narażenie pacjentów na drobnoustroje w szczepionce BCG wydaje się powodować, że białe krwinki używają więcej cukru we krwi poprzez zwiększenie tlenowej glikolizy.
"Nasze odkrycie - dodaje Faustman - otwiera drzwi do większej liczby badań klinicznych z użyciem szczepionki BCG, nawet w zaawansowanej cukrzycy typu 1, aby trwale obniżyć poziom cukru we krwi, co może zmniejszyć nasilenie choroby i śmiertelność w wyniku cukrzycy."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
Bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy. Projekt, który może znacznie zmienić...
Osoby chorujące na cukrzycę na co dzień muszą mierzyć się nie tylko z licznymi dolegliwościami czy ryzykiem powikłań wynikających z tego...
-
-
-
-