Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-10-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-10
Szczepionka przeciw gruźlicy pomaga cukrzykom?
Pexels, CC0
Pexels, CC0

Na zjeździe Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Berlinie, który odbył się w dniach 1-5 października, zaprezentowano badania, które dowodzą, że szczepionka przeciw gruźlicy BCG może obniżać poziom cukru we krwi w cukrzycy typu 1 niemal do prawidłowego poziomu.

Brak równowagi immunologiczno-metabolicznej w cukrzycy typu 1 może wynikać ze zbyt małej ekspozycji na drobnoustroje, które współcześnie są eliminowane ze środowiska, w którym żyjemy. Wprowadzenie bakterii (BCG) może zresetować nieprawidłowe funkcje metaboliczne i pobudzić układ odpornościowy do właściwej „konsumpcji" cukru i obniżenia poziomu glukozy we krwi.

"Od dawna wiadomo - tłumaczy prof. Denise Faustman, dyrektor Massachusetts General Hospital Immunobiology Laboratory - że życie w miejskim, czystym środowisku jest związane z rozwojem cukrzycy typu 1. Lepsze warunki sanitarne, i, co za tym idzie, zmniejszenie ekspozycji na niektóre drobnoustroje, częstsze stosowanie antybiotyków, dużo rzadszy kontakt z glebą i zwierzętami, a nawet mniej liczne rodziny zmieniają procesy metaboliczne w naszych organizmach."

U chorych na cukrzycę typu 1 białe krwinki zużywają minimalną ilość cukru w porównaniu z osobami, które nie były chore na cukrzycę. Narażenie pacjentów na drobnoustroje w szczepionce BCG wydaje się powodować, że białe krwinki używają więcej cukru we krwi poprzez zwiększenie tlenowej glikolizy.

"Nasze odkrycie - dodaje Faustman - otwiera drzwi do większej liczby badań klinicznych z użyciem szczepionki BCG, nawet w zaawansowanej cukrzycy typu 1, aby trwale obniżyć poziom cukru we krwi, co może zmniejszyć nasilenie choroby i śmiertelność w wyniku cukrzycy."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rp.pl

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :