Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-04-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-04-28
Szumowski: pierwsze elektroniczne recepty już w maju
Pexels, CC0
Pexels, CC0

Od połowy lutego w Siedlcach i Skierniewicach prowadzony jest pilotaż e-recepty. Obecnie trwa testowanie oprogramowania. Jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, od maja będą mogły być już tam wystawiane pierwsze elektroniczne recepty.

Zdaniem Szumowskiego wprowadzenie e-recept ułatwi pracę lekarzy i zwiększy bezpieczeństwo pacjentów — system będzie weryfikował, czy pacjentowi nie przypisano leków, które razem przyjmowane mogą powodować niebezpieczne interakcje.

"Jeśli ktoś omyłkowo wypisał takie leki - mówił minister na konferencji prasowej - to przy elektronicznej recepcie natychmiast pojawia się alert. Mamy szanse nie tylko poprawić efektywność systemu, ale także zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta. To już niedługo zacznie działać. Myślę, że już w najbliższym czasie."

Do końca 2018 roku wszystkie recepty będą mogły być realizowane na obecnych zasadach. Od 1 stycznia 2020 roku e-recepty mają być dostępne w każdym gabinecie lekarskim na terenie całego kraju.

Dzięki e-receptom:

  • Pacjenci nie będą już mieli szansy na zgubienie lub przypadkowe zniszczenie wystawionej im recepty.
  • Nie będzie już problemu z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. brakiem pieczątki lekarza.
  • Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej (np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych leków).
  • Każdy będzie mógł sprawdzić historię wystawianych e-recept za pomocą własnego konta na serwisie internetowym.
  • W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana, co może być pomocne w monitorowaniu terapii pacjentów przewlekle chorych (za ich zgodą) — jeśli pacjent nie wykupuje leków, będzie możliwość wysłania mu przypomnienia, że skuteczność terapii zależy od ich przyjmowania.
  • Pacjenci będą mogli upoważnić bliskie osoby do dostępu do własnej historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach — dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także receptę zrealizować.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
radiozet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także