
Szwedzcy naukowcy pracują nad klejem, który może bardzo przyśpieszyć proces odbudowy złamanych kości. Zespolenie ma następować już po 5 minutach.
Kleje są powszechnie stosowane przez dentystów przy odbudowie struktury zębów. Podobny proces mógłby zostać wykorzystany przy naprawie złamanych kończyn, jednak testowane dotychczas kleje nie były wystarczająco mocne, aby utrzymać kość razem. Powodem było głównie wilgotne wewnętrzne środowisko ciała. Niektóre z nich były odrzucane przez ciało człowieka.
Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologicznego ze Sztokholmu opracowali substancję, która według nich nie wykazuje żadnych z wyżej wymienionych problemów. Ma ona umożliwiać wykorzystywanie tej samej techniki łączenia, która jest stosowana w stomatologii - sprzężenia tionylowego, które twardnieje i utwardza się nawet po wystawieniu na działanie wody i tlenu.
Technika "klejenia kości" jest trójwarstwowa. Najpierw na powierzchni kości nakładana jest "podkładowa" warstwa kleju, żeby mógł się on przedostać do tkanki kostnej. Następnie dodaje się płat włóknisty, żeby wzmocnić ostateczną wytrzymałość kleju. Ostatnią warstwę umieszcza się po to, żeby zakończyć "wiązanie kości".
Klej pomyślnie przeszedł testy na szczurach. Jak uważają naukowcy, może on być optymalnym rozwiązaniem dla ostrych złamań kości, które często występują u osób z osteoporozą.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rmf24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kleić, ale czym? Rodzaje kleju w etykietach
Kleje do etykiet muszą zostać dobrane do rodzaju powierzchni oraz środowiska, w jakim będzie funkcjonować dana etykieta. Wymagana jest odpowiednia...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-