
Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach opracowali protezę z wewnętrznym rusztowaniem do regeneracji zniszczonego w efekcie urazu nerwu obwodowego. Obecnie trwają badania na zwierzętach, natomiast w przyszłości proteza ma służyć ludziom.
Gdy nerw jest zniszczony na dłuższym odcinku, naturalne procesy jego regeneracji są często zaburzone. Powstają np. nerwiaki, choremu dokucza ból, nie odzyskuje też pełni władzy w kończynie.
"My - mówi dr Adam Właszczuk z Katedry i Zakładu Fizjologii SUM - w miejsce uszkodzenia próbujemy wszczepiać tunele, w których jest rusztowanie z biodegradowalnych włókien z chityny, pochodzącej z pancerzy skorupiaków czy z grzybów - i osłonka z polimeru, stosowanego do wytwarzania wchłanialnych nici chirurgicznych. Z tych materiałów budujemy tunel, który pomaga tym nerwom przerastać i spotkać się z drugim odcinkiem."
W przypadku uszkodzenia nerwu obwodowego lekarze wykorzystują też do jego regeneracji własne nerwy pacjenta, pobrane z innej części ciała, gdzie takie pobranie uczyni relatywnie najmniejszą stratę. Zawsze wiąże się to jednak z pewnym okaleczeniem pacjenta.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie technologie będą zmieniać świat w 2024 roku? Szanse dla B+R
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji zwiększa również tempo innowacji w zakresie rozwiązań wielochmurowych, cyberbezpieczeństwa czy obliczeń...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-