
Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn oraz Instytutu Neuralnych Komórek Macierzystych w Nowym Jorku wyhodowali z komórek macierzystych komórki nabłonka barwnikowego siatkówki (ang. retinal pigment epithelium) oraz wszczepili je królikom chorującym na zwyrodnienie plamki żółtej.
Cztery dni po zabiegu stwierdzono, że wszczepione nowe komórki nabłonka barwnikowego siatkówki zintegrowały się z pozostałymi strukturami. "Przeszczepione komórki były żywe - mówi członek zespołu dr Boris V. Stanzel. To czysty dowód na to, że zdołały połączyć się z pozostałymi komórkami."
Następne badanie wykonano po tygodniu a kolejne po czterech. Przeszczepione komórki były wciąż stabilne. Powodzenie eksperymentu pozwala mieć nadzieję na wypracowanie w przyszłości nowej metody leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Choroba ta, która często występuję u ludzi starszych, objawia się stopniowym pogorszeniem ostrości widzenia i może zakończyć się całkowitą ślepotą.
Zdaniem naukowców do testów klinicznych na ludziach jeszcze daleka droga. "Wyniki naszego eksperymentu - wyjaśnia dr Stanzel - dowodzą, że komórki nabłonka barwnikowego siatkówki otrzymane z dojrzałych komórek macierzystych mogą posłużyć do zastąpienia komórek uszkodzonych w wyniku zwyrodnienia plamki żółtej. Jednak jeszcze daleko do zastosowania ich w praktyce klinicznej."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medonet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Taśmy termotransferowe: komu i do czego mogą się przydać?
Taśmy termotransferowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w drukowaniu oznaczeń. Znajdziemy je w biurach, halach...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-