
Naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medium opracowali technologię ToxComp, która jest komputerowym systemem służącym ocenianiu kardiotoksycznego działania leków. Ostatnio brytyjska firma Simcyp Limited kupiła prawa do tego programu oraz zainwestowała w dalsze prace badawcze nad tym systemem – łącznie na kwotę 1 500 000 zł.
System ten stworzyli członkowie zespołu badawczego pod kierownictwem dr S. Polaka z Pracowni Farmakoepidemiologii i Farmakoekonomiki Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Pracowano nad nim od roku 2010, a finansowano je z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prace badawcze nad technologią potrwają jeszcze dwa lata i będą dalej prowadzone w Polsce.
Wspomniana technologia składa się z aplikacji komputerowej, która umożliwia symulowanie wpływu leków na serce człowieka, tym samym umożliwiając wirtualne badania kliniczne i poddając ocenie potencjalną skuteczność lub szkodliwość badanych leków. Co więcej, wyposażona jest ta technologia w generator wirtualnych populacji, uwzględniający zmienność międzyosobniczą (możliwość różnych reakcji na ten sam lek). Zatem badania są możliwe bez kosztów finansowych, ale co ważniejsze, również zdrowotnych.
Firma Simcyp Limitem planuje wprowadzić to innowacyjne narzędzie informatyczne na rynek komercyjny
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- uj.edu.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak działa koncentrator tlenu?- informacje podstawowe i nie tylko
Koncentratory tlenu należą do grupy specjalistycznych urządzeń medycznych wspomagających oddychanie. Dostarczają one nieprzerywanie stałą...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-
-