Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-28
UJ sprzedaje technologię wirtualnych badań klinicznych
UJ sprzedaje technologię wirtualnych badań klinicznych

Naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medium opracowali technologię ToxComp, która jest komputerowym systemem służącym ocenianiu kardiotoksycznego działania leków. Ostatnio brytyjska firma Simcyp Limited kupiła prawa do tego programu oraz zainwestowała w dalsze prace badawcze nad tym systemem – łącznie na kwotę 1 500 000 zł.

System ten stworzyli członkowie zespołu badawczego pod kierownictwem dr S. Polaka z Pracowni Farmakoepidemiologii i Farmakoekonomiki Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Pracowano nad nim od roku 2010, a finansowano je z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prace badawcze nad technologią potrwają jeszcze dwa lata i będą dalej prowadzone w Polsce.

Wspomniana technologia składa się z aplikacji komputerowej, która umożliwia symulowanie wpływu leków na serce człowieka, tym samym umożliwiając wirtualne badania kliniczne i poddając ocenie potencjalną skuteczność lub szkodliwość badanych leków. Co więcej, wyposażona jest ta technologia w generator wirtualnych populacji, uwzględniający zmienność międzyosobniczą (możliwość różnych reakcji na ten sam lek). Zatem badania są możliwe bez kosztów finansowych, ale co ważniejsze, również zdrowotnych.

Firma Simcyp Limitem planuje wprowadzić to innowacyjne narzędzie informatyczne na rynek komercyjny

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
uj.edu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także