Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-17   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-17
USA i Polska podpisały umowę o współpracy w biomedycynie
Flickr, CC0
Flickr, CC0

13 lipca w Waszyngtonie minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał z sekretarzem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, Alexem Azarem, porozumienie o dwustronnej współpracy Stanów Zjednoczonych i Polski w obszarze nauk biomedycznych. "Umowa z USA pomoże w realizacji jednego z moich priorytetów, czyli powołania Agencji Badań Klinicznych i rozwoju nauk biomedycznych" – mówi Szumowski.

Współpraca będzie dotyczyć wspólnych badań, szkoleń i działań ukierunkowanych m.in. na choroby zwalczane drogą szczepień i inne choroby zakaźne, gruźlicę, grypę pandemiczną, choroby przewlekłe, w szczególności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, cukrzycę, choroby układu oddechowego i demencję oraz zdrowie psychiczne.

Według ministra Szumowskiego porozumienie stanowi dla polskich nauk biomedycznych oraz polskich naukowców szansę na rozwój i dostęp do zasobów wiedzy, doświadczenia oraz badań naukowych, którymi dysponują instytucje amerykańskie.

Także sekretarz Azar wyraził zadowolenie z podpisanej umowy. Podczas spotkania zaproponował, że wesprze tworzenie w Polsce systemu transferu technologii.

Oprócz podpisania umowy w siedzibie amerykańskiego Departamentu Zdrowia, delegacja polska spotkała się także z przedstawicielami FDA (Food and Drug Administration) i odwiedziła Narodowe Instytuty Zdrowia (National Institutes of Health). W agendzie wizyty znalazły się także spotkania z członkami Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu i przedstawicielami Polonii naukowej.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
naukawpolsce.pap.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :