Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-09-15
W Bielsku-Białej chirurdzy wykorzystali przed operacją model 3D serca pacjenta
Trójwymiarowy model ułatwia przygotowanie do operacji wad strukturalnych
Trójwymiarowy model ułatwia przygotowanie do operacji wad strukturalnych

W Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland w Bielsku-Białej wykonano operację naprawy zastawki serca, do której lekarze przygotowywali się korzystając z modelu serca pacjenta wykonanego z użyciem technologii 3D. Dzięki takim modelom łatwiej przygotować się do operacji wad strukturalnych serca.

Przed zabiegiem operacyjnym lekarze za każdym razem przygotowują się i bardzo dokładnie zapoznają się z danym przypadkiem. Komputerowy model przestrzenny zmienionych struktur znacznie to ułatwia i w efekcie pozwala na większą precyzję ruchów i zmniejsza ryzyko niepowodzenia zabiegu.

„Techniki obrazowe w kardiologii funkcjonują już od jakiegoś czasu tłumaczy prof. Paweł Buszman, pod kierunkiem którego przeprowadzony został zabieg w Bielsku-Białej. Ale mimo ich rozwoju nadal są one niedoskonałe, bo przy ich pomocy do tej pory można uzyskać obrazy będące jedynie rekonstrukcjami wirtualnymi. W przypadku technologii 3D jest inaczej. Umożliwia ona stworzenie rzeczywistych, fizycznych modeli organów, znoszących niedoskonałości technik obrazowania."

Model serca pacjenta powstał w oparciu o obrazy uzyskane przy użyciu tomografii komputerowej, która odbyła się około tydzień przed zabiegiem. Na podstawie analizy objętości krwi stworzono wirtualny, trójwymiarowy model wewnętrznej powierzchni lewej komory, lewego przedsionka oraz początkowego odcinka aorty. Dodatkowo zmodyfikowano pliki tak, aby dodać odpowiednią grubość ścianki.

Przetworzone i przygotowane przy pomocy specjalnego oprogramowania dane zostały następnie wysłane do Belgii, gdzie stworzono z nich trójwymiarowy obraz, który w ciągu dwóch dni został z powrotem odesłany do Polski.

„To tak - dodaje Buszman - jakbyśmy mogli przed zabiegiem danego pacjenta nie tylko dokładnie obejrzeć jego serce, wraz z wszystkimi wadami dosłownie ze wszystkich stron, ale również je dotknąć. Dla mnie jako lekarza komfort przygotowania się do zabiegu przy użyciu druku trójwymiarowego, zwłaszcza w przypadku tak ciężkich wad jak niedomykalność zastawki, jest ogromny."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :