
Zespół Stephena Quake, profesora bioinżynierii i fizyki stosowanej na Stanford University, odkrył, że nie znamy 99% żyjących w ludzkich organizmach drobnoustrojów. Po pobraniu próbek krwi od 156 pacjentów po przeszczepie serca, płuc i szpiku kostnego oraz od 32 ciężarnych kobiet okazało się, że spośród wszystkich fragmentów DNA nie pochodzących od człowieka, 99% nie pasowało do niczego, co można było znaleźć w istniejących genetycznych bazach danych.
Mark Kowarsky, student z laboratorium Quake'a, zajął się badaniem nieznanych fragmentów DNA. Większość z nich przypominała proteobakterie i niezidentyfikowane wirusy Torque teno (TT). Zwykle wiąże się je z obniżoną odpornością ale nie są uznawane za chorobotwórcze.
"Dzięki tej pracy - mówi prof. Quake - podwoiliśmy liczbę znanych wirusów z tej rodziny. A co ważniejsze, znaleźliśmy zupełnie nową grupę wirusów TT. Wśród nich jedna grupa zaraża ludzi, a inna zwierzęta, ale wiele z tych, których odkryli naukowcy, nie mieści się w żadnej ze znanych grup."
Quake ma nadzieję badać mikrobiomy innych organizmów, ponieważ jest wiele rodzajów wirusów, które przenoszą się z innych gatunków na ludzi. To może być związane z chorobami, których przyczyn dotąd nie zidentyfikowano.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Optymalizacja kosztów i czasu projektowania budowy pomieszczeń czystych
Technologie cleanroom rozwijają się w zawrotnym tempie, oferując coraz to nowsze rozwiązania. W sektorach takich jak farmacja, produkcja...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl