
Polska jest trzecim europejskim krajem, w którym doszło do zapłodnienia metodą AneVivo. Polega ona na przeprowadzeniu zapłodnienia bezpośrednio wewnątrz ciała kobiet. W Polsce zabieg ten przeprowadza klinika Gyncentrum.
W metodzie AneVivo zapłodnienie zachodzi dzięki silikonowej kapsułce nazywanej "silikonowym łonem". Taką kapsułkę wypełnioną plemnikami i komórkami jajowymi lekarze umieszczają w ciele kobiety na 24 godziny.
Kapsuła posiada setki mikrootworów, którymi wnikają naturalne substancje odżywcze, stymulując połączenie się komórek i rozwój zarodków. Następnie po 24 godzinach pojemniczek wypełniony zarodkami wyjmuje się z ciała. W warunkach laboratoryjnych wybiera się zdrowe embriony, które poprzez reimplantację po 2-4 dniach wracają do łona kobiety.
"Ciąże par są dziś w II i III miesiącu i rozwijają się bezproblemowo - mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog prowadzący ciąże z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Sukcesem nauki jest tutaj połączenie się komórek żeńskich i męskich dzięki naturalnym procesom fizjologicznym, tym samym, które towarzyszą poczęciu bez pomocy lekarzy. Eliminujemy więc laboratoryjny proces wprowadzania plemnika do komórki jajowej przy pomocy igły. To przełomowe podejście do tego procesu, bo niejako zwracamy go naturze."
Zarodek od początku rozwija się w ciele kobiety, a jego wzrost stymulują naturalne substancje odżywcze. Poznaje on także warunki, w których wzrasta np. płyny, temperaturę czy ilość światła wewnątrz ciała. Co więcej, dzięki temu ciało kobiety, a dokładniej endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest lepiej przygotowana na późniejszy rozwój embrionu.
Pierwsze dziecko poczęte dzięki AneVivo przyszło na świat w maju 2016 roku w hiszpańskim Bilbao. Metoda AneVivo jest efektem wieloletniej pracy biotechnologów i inżynierów. Powstała ona w ośrodku biotechnologicznym Anecova w Szwajcarii, a pracowali przy niej m.in. naukowcy i inżynierowie z Politechniki Federalnej w Lozannie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
Co się opłaca przy współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi?...
Inspirowana potrzebami nauki oraz biznesu współpraca w zakresie nowych technologii, pozwala na poszukiwanie rozwiązań usprawniających procesy...
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl