
Naukowcy z Abertay University w Szkocji stworzyli w laboratorium tysiące miniaturowych ludzkich serc, które mają posłużyć jako materiał do badań nad chorobami serca. Miniaturowe repliki mają zaledwie 1 mm średnicy i powstały z ludzkich komórek macierzystych.
"Rzeczywiście są to ludzkie komórki, więc fizjologicznie są to ludzkie serca. W tym przypadku rozmiar nie ma znaczenia" - mówi jeden z autorów badań prof. Nikolai Zhelev. Miniaturowe serca wykorzystywane są jako modele do badania przebiegu różnych chorób. Między innymi naukowcy mogą dzięki nim obserwować uszkodzenia i zakażenia wraz z całym procesem patologicznym.
Uwagę badaczy przyciąga w szczególności zjawisko hipertrofii mięśnia sercowego, czyli jego przerostu. Powodowana przez nią choroba o nazwie kardiomiopatia jest nieuleczalna i czasem prowadzi do śmierci chorego.
Dzięki sztucznie wyhodowanym sercom można teraz bezpiecznie testować różne substancje mogące potencjalnie zahamować rozwój kardiomiopatii i sprawdzić, czy któraś z nich nie okaże się skuteczna w przeciwdziałaniu temu schorzeniu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medonet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Optymalizacja kosztów i czasu projektowania budowy pomieszczeń czystych
Technologie cleanroom rozwijają się w zawrotnym tempie, oferując coraz to nowsze rozwiązania. W sektorach takich jak farmacja, produkcja...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-
-