Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-07
W wyniku naświetlania ultrafioletem grzyby wzbogacają się o witaminę D
Pulsujące światło w przeciwieństwie do stałego nie zmienia koloru grzybów
Pulsujące światło w przeciwieństwie do stałego nie zmienia koloru grzybów

Według naukowców z Penn State specjalizujących się w dziedzinie żywności, naświetlanie grzybów krótkimi rozbłyskami ultrafioletowego światła w ciągu kilku sekund może podnieść poziom zawartej w nich witaminy D, zmieniając je w zdrowe jedzenie.

Szybko pulsujące światło zwiększa poziom witaminy D2 w porcji grzybów od praktycznie zera do ponad 100% normy rekomendowanej przez dietetyków i to w mniej niż sekundę. Proces ten nie wpływa w żaden sposób na wygląd ani na smak grzybów.

"Naukowcy odkrywają właśnie, że witamina D działa pozytywnie nie tylko na nasze kości, z czego jest najszerzej znana, ale przynosi znacznie więcej korzyści naszemu zdrowiu. Wiemy na przykład, że pomaga regulować setki genów." - mówi Robert Beelman, honorowy profesor nauk o żywieniu w Penn State Center for Plant and Mushroom Products for Health.

Profesor Beelman zauważył również, że coraz więcej specjalistów żywieniowych prowadzi badania nad właściwościami witaminy D, które zwiększają wydajność organizmu w trakcie uprawiania sportów. Naukowcy udowodnili już, że suplementy diety z witaminą D mogą poprawić zdolność poruszania się u starszych osób, które z powodu niedoborów tej witaminy, są bardziej narażone na upadki.

Wygląda na to, że naświetlone ultrafioletem grzyby, mogą stać się doskonałym źródłem witaminy D dla osób zagrożonych jej niedoborem. Chociaż nadmiar witaminy D może doprowadzić do stanu chorobowego, to, jak twierdzi profesor Beelman, mówimy tu o ekstremalnie wysokim poziomie witaminy, którego nie da się osiągnąć przez przypadek.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także