Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-26   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-26
W Zabrzu powstanie Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu
Otwarcie i rozpoczęcie pierwszych projektów planowane jest na 2020 r.
Otwarcie i rozpoczęcie pierwszych projektów planowane jest na 2020 r.

W Zabrzu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej powstanie sieć wyposażonych w nowoczesny sprzęt laboratoriów i nowy budynek składające się na Centrum Wsparcia Medycyny i Sportu. 21 grudnia podpisano umowę o unijnym dofinansowaniu projektu, który realizuje Politechnika Śląska razem z firmą Philips Polska.

"Ten projekt to rzecz niezwykła - mówił marszałek Wojciech Saługa - dzisiaj materializuje się współpraca, o której mówimy od lat, czyli trójkąt biznes-nauka-samorząd. Medycyna to jedna z naszych głównych specjalizacji, chcemy by w regionie powstawały rozwiązania, którymi będziemy inspirować świat. Wierzę, że to przedsięwzięcie pobudzi biznes i naukę do wielkich rzeczy."

Całkowita wartość projektu to 91,5 mln zł, z czego dofinansowanie to 67, 5 mln zł. Oprócz budowy nowego budynku do 11 laboratoriów zakupione zostanie wyposażenie i aparatura badawcza oraz współpracujące z nią oprogramowanie, niezbędne do prowadzenia zaawansowanych badań.

"Będziemy współpracować z małymi i średnimi przedsiębiorstwami nie tylko z regionu - zapowiada dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej i radny Sejmiku Województwa Śląskiego prof. Marek Gzik. Intensywnie rozwijamy to co dotyczy inżynierskiego wspomagania medycyny i sportu. Chodzi o technologie związane z implementacją, z przetwarzaniem sygnałów biomedycznych, rozwój nowoczesnych systemów wspomagających rehabilitację, roboty mobilne i medyczne, medycynę spersonalizowaną i wirtualne technologie."

Projekt wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020 i służy pracom badawczo-rozwojowym z obszarów regionalnych inteligentnych specjalizacji. Jego zakończenie planowane jest na 31 grudnia 2020 roku.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
radiopiekary.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :