Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-05-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-05-31
Witamina D pomoże w leczeniu astmy?
Największym źródłem witaminy D są ryby oraz światło słoneczne
Największym źródłem witaminy D są ryby oraz światło słoneczne

Badania przeprowadzone przez naukowców z uczelni King's College w Londynie sugerują, że witamina D może skutecznie łagodzić symptomy astmy.

Jak na razie najpopularniejszym sposobem leczenia astmy jest podawanie pacjentom leków na bazie sterydów. Mogą one jednak powodować niebezpieczne dla zdrowia efekty uboczne. Część astmatyków jest w dodatku odpornych na leczenie sterydami, co czyni ich chorobę jeszcze groźniejszą.  Rozwiązaniem dla nich może być odkrycie dokonane przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Catherine Hawrylowicz.

Naukowcy z londyńskiej uczelni przeprowadzili badania na grupie pacjentów chorych na astmę oraz zdrowych. Ich wyniki pokazały, że pacjenci chorujący na astmę mają znacznie wyższy poziom związku chemicznego IL-17A niż zdrowi, a najwyższy poziom tego związku można zaobserwować u astmatyków opornych na działanie sterydów. IL-17A to naturalny związek chemiczny, chroniący organizm przed infekcjami, ale produkowany w dużych ilościach może pogłębiać symptomy astmy i zmniejszać reakcję organizmu na leczenie sterydami. Najważniejszym odkryciem, jakie naukowcy poczynili podczas badań, było stwierdzenie, że podczas gdy sterydy nie są w stanie obniżyć poziomu IL-17A w organizmach astmatyków, potrafi to uczynić witamina D. Wniosek? Witamina D może stanowić potencjalnie skuteczny element leczenia astmatyków, który pozwoli ponadto na redukcję przepisywanych im leków na bazie sterydów. Już teraz naukowcy z King's College sprawdzają efektywność leczenia witaminą D na grupie pacjentów, którzy źle tolerują leczenie sterydami.

(rw)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :