Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-27
Wynalazek łódzkich naukowców ułatwia wstawianie endoprotezy biodra
Seryjna produkcja urządzenia może się rozpocząć już pół roku
Seryjna produkcja urządzenia może się rozpocząć już pół roku

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej skonstruowali innowacyjne urządzenie do pomiaru zmiany położenia kości udowej podczas operacji wstawienia endoprotezy biodra. Pozwala ono skrócić czas operacji oraz zwiększa szanse pacjentów na powrót do sprawności.

Statystyki pokazują, że ok. 10% pacjentów po operacji ma różnicę w długości nogi powodującą różnego rodzaju dolegliwości. Dotychczas stosowane narzędzia utrudniają sam zabieg, a także wydłużają czas operacji. Łódzcy naukowcy opracowali innowacyjne, jednorazowe urządzenie, które umożliwia pomiar w bardzo krótkim czasie. Urządzenie ma 10 cm długości, waży ok. 40 g, jest w pełni elektroniczne, z wyświetlaczem cyfrowym.

"Innowacyjność tego urządzenia - mówi prof. Leszek Podsędkowski z Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn PŁ - polega na tym, że jest ono bardzo dokładne, a zarazem demontowalne. Umożliwia pomiar z dokładnością poniżej 1 mm, czego nie mają inne dotychczasowe urządzenia. Jest oparte tylko na elementach, które montuje się do pacjenta, wręcz w ranie operacyjnej, a co za tym idzie nie przeszkadza chirurgowi w zabiegu i nie powoduje zakłócenia typowej procedury chirurgicznej. Po prostu jest bardzo proste i łatwe w użyciu."

Według prof. Podsędkowskiego to nowatorskie urządzenie nie tylko sprawi, że skróci się czas operacji, ale także da większe gwarancje, że pacjenci po zabiegu nie będą mieli problemów z chodzeniem. Zaletą łódzkiego urządzenia jest także cena, bowiem koszt tego rozwiązana musi być na tyle niski, aby znacząco nie zmieniał kosztów operacji.

Rozwiązanie łódzkich inżynierów jest chronione patentem nie tylko w Polsce, ale także w krajach UE, w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Urządzenie ma pozytywne opinie Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :