
Być może w niedalekiej przyszłości operacyjne usuwanie zaćmy nie będzie już konieczne. Zespół uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracował innowacyjne krople do oczu z lanosterolem, które niwelują stopień zmętnienia soczewki.
Najpierw badacze odkryli u dwóch osób z wrodzoną zaćmą mutacje genów które upośledzają działanie syntazy lanosterolu (LSS). Enzym ten odpowiada za powstawanie lanosterolu, który jest związkiem pośrednim w syntezie cholesterolu.
Okazało się, że roztwór lanosterolu znacząco zmniejsza stopień zmętnienia soczewki. U 11 z 13 królików, na których prowadzono eksperymenty, zaćma zmieniła się z głębokiej na lekką lub całkowicie zanikła.
Sztuczny lanosterol nie posiada jednak dokładnie takich samych właściwości jak produkowany przez organizm. Ten drugi zapobiega powstawaniu wywołujących zaćmę zmutowanych krystalin, natomiast lanosterol obecny w zastrzykach lub kroplach do oczu usuwa już istniejące agregaty białek.
Na razie nie jest jasne, dlaczego krople rozpuszczają krystaliny. Testy kliniczne mają rozpocząć się za maksimum 2 lata. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to krople pojawią się na rynku już za 5 lat.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Przerwy w dostawie prądu? Sprawdź, jak się zabezpieczyć na tę okoliczność.
Przerwy w dostawie prądu są często wynikiem trudnych warunków pogodowych, które powodują zerwanie napowietrznych linii elektroenergetycznych....
-
Skarpetki nieuciskające – komfort i zdrowie dla Twoich stóp
Skarpetki to jeden z podstawowych elementów garderoby, który często wybieramy bez większego zastanowienia. Tymczasem ich jakość i sposób wykonania...
-
-
-
-
-
-
Migotek
DMSO pomaga na zaćmę i inne choroby oczu.