Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-09-11
Czym jest diagnostyka obrazowa i dlaczego lekarz nam ją zleca?

Udając się na wizytę lekarską zastanawiamy się często jakie badania zleci nam lekarz. Wszystko zależy od rodzaju choroby, typu dolegliwości i sposobu diagnoz w danym przypadku medycznym. Jedną z najważniejszych metod diagnostycznych w medycynie jest diagnostyka obrazowa. Pod tą nazwą kryje się szereg badań różnego rodzaju, które pozwalają zdiagnozować pacjenta, ocenić zaawansowanie choroby oraz zaplanować odpowiednie leczenie. Co warto wiedzieć na temat diagnostyki obrazowej?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie badania wliczamy do tzw. diagnostyki obrazowej
  • gdzie możemy wykonać badania obrazowe

Zastanawialiście się kiedyś czym jest diagnostyka obrazowa? Czy robiąc badanie ultrasonografem poddajemy się diagnostyce specjalnego typu? Czym jest rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa? To szereg zaawansowanych badań, które od lat pozwalają medycynie czynić szalone postępy w leczeniu pacjentów. Warto przyjrzeć im się bliżej.

 

główne_20230905230145_pexels-photo-5042613.jpeg.jpg

 

Czym jest diagnostyka obrazowa? Co zaliczamy do badań obrazowych?

Badania obrazowe to między innymi badanie USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Przez wiele lat badanie rentgenowskie było ogromnym postępem w medycynie. Kolejnym krokiem było badanie ultrasonograficzne, czyli w skrócie USG. Dziś badanie USG wykonuje się w szeregu czynności diagnostycznych, między innymi w trakcie ciąży bądź w diagnozowaniu ważnych chorób takich jak choroby serca, jamy brzusznej, choroba naczyniowe czy inne dolegliwości. W ramach badań USG badamy różne części ciała, między innymi ślinianki, tętnice, nogi, ręce, jamę brzuszną i wiele innych. Dzięki temu lekarz może stwierdzić co dzieje się w środku naszego ciała. Badanie USG świetnie nadaje się do obrazowania serca i diagnostyki urazów wewnętrznych. Więcej na temat badania USG przeczytamy w artykule: diag.pl/pacjent/artykuly/usg-co-to-za-badanie-rodzaje-wskazania.

Do bardziej zaawansowanych metod diagnozowania zaliczamy między innymi rezonans magnetyczny (pl.wikipedia.org/wiki/Obrazowanie_metod%C4%85_rezonansu_magnetycznego) oraz tomografię komputerową. Te badania są już bardziej zaawansowane i oparte na nowoczesnych technologiach oraz osiągnięciach w zakresie fizyki. Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania obrazów ciała ludzkiego. Jest to badanie nieinwazyjne i nieszkodliwe dla organizmu i trwa zwykle od 15 do 60 minut.

Dzięki temu badaniu diagnozowane są między innymi zmiany nowotworowe, guzy oraz inne niebezpieczne zmiany w naszym organizmie, których z pomocą innych metod diagnostycznych (np. USG) nie jesteśmy w stanie dokładnie zdiagnozować. Dzięki dostępowi do takich badań pacjenci mogą zostać zdiagnozowani i lepiej wyleczeni. Dzięki tomografii komputerowej czy rezonansowi magnetycznemu zmiany nowotworowe, tętniaki oraz inne zmiany chorobowe mogą zostać precyzyjnie zlokalizowane i opisane, co znacznie ułatwia np. ich wycięcie.

 

Diagnostyka obrazowa - czy możemy wykonać specjalistyczne badania jak tomografia komputerowa prywatnie czy tylko w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia?

Jeśli chodzi o wykonywanie badań diagnostyki obrazowej, możemy wykonać je prywatnie, umawiając się na badanie bądź w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak wykonywanie prywatnie tomografii komputerowej, rezonansu czy badania USG często wymaga wydania przez nas nawet kilkuset złotych, dlatego pacjenci chętnie poszukują informacji o tym, gdzie mogą takie badanie wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto sprawdzić oferty okolicznych przychodni w Internecie. Wpisując w wyszukiwarkę frazę "diagnostyka obrazowa" i nazwę miasta (np. "diagnostyka obrazowa Kutno") znajdziemy najbliższe gabinety diagnostyczne w naszej okolicy. W kutnie będzie to między innymi diagnostykakutno.pl. Po porównaniu ofert i dostępnych terminów możemy zdecydować, czy decydujemy się na wizytę prywatną, czy w ramach NFZ.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także