Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-01-08
Jak działa koncentrator tlenu?- informacje podstawowe i nie tylko

koncentratortlenu_1000.jpg

Koncentratory tlenu należą do grupy specjalistycznych urządzeń medycznych wspomagających oddychanie. Dostarczają one nieprzerywanie stałą ilość powietrza ze zwiększoną w nim zawartością tlenu do płuc człowieka – pacjenta. Ich obsługa jest bardzo prosta i zarazem intuicyjna, gdyż aparaty tego typu nie wymagają od użytkownika obszernej specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu doskonale nadają się one do tzw. ''tlenoterapii domowej''.

 

Pomimo braku argumentów w powyższym zdaniu mówiących o: ''potrzebie niezbędnej wiedzy do ich obsługi'' – warto znać zasadę działania tego rodzaju urządzenia. Spróbujmy udzielić odpowiedzi na pytanie, jak działa (każdy) koncentrator tlenu?

Odpowiedź na zadane pytanie zawarta jest w poniższym tekście, zapraszam do lektury.

 


DZIAŁANIE KONCENTRATORA TLENU A WYDAJNOŚĆ APARATURY


Jak działa koncentrator tlenu?

 

Tlen medyczny z koncentratorem / inhalatorem tlenu wspomaga wszystkich ludzi, którzy zmagają się z problemami niedostatecznej ilości, czyli z niedoborem O2 we krwi zaopatrującej cały organizm w niezastąpiony pierwiastek życia. Bardzo ważnym czynnikiem w całej ‘’ tlenoterapii domowej ‘’ jest komfort psychiczny. W tym kierunku należy najpierw umówić się na wizytę u lekarza pulmonologa, aby ustalił plan terapii i pomógł dobrać odpowiedniego wyboru urządzenia pod kątem indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

 

DZIAŁANIE A PRACA SAMEGO URZĄDZENIA, NA CO POWINNO ZWRACAĆ SIĘ UWAGĘ W TRAKCIE UŻYTKOWANIA APARATU MEDYCZNEGO?

 

Najważniejszym parametrem technicznym urządzenia jest koncentracja wytwarzanego tlenu. Jest to zawartość tlenu wydostającego się bezpośrednio z urządzenia do otoczenia, w tym wypadku do płuc człowieka. Wielkość opisująca tę wartość wyrażana / podawana jest w specyfikacji technicznej każdego urządzenia w procentach.

 

Dlaczego tak o tym piszę, mocno i akurat akcentuję w tekście, w taki, a nie inny sposób?

Ponieważ wydajność takiego urządzenia jest na wadze życia każdego pacjenta, na co dzień korzystającego, w walce z chorobą. Z kolei procentowe stężenie tlenu, określane też terminem ''saturacja'' we krwi człowieka. Wartość taka nie może spaść poniżej wartości: 90 proc.

 


DZIAŁANIE KONCENTRATORA TLENU A WYDAJNOŚĆ APARATURY?

 

Przykładowo: każdy inhalator, musi dostarczać odpowiednią ilość tlenu dla osoby dorosłej, a także na poziomie, nie mniejszym niż 2 litry, w przeciągu zaledwie dwóch minut. Optymalna ilość tlenu w organizmie ludzkim, powinna ona oscylować w granicach od 90 proc. do 95,6 proc. Aby zaspokoić potrzeby terapeutyczne osób cierpiących, np. na ciężką i przewlekłą niewydolność oddechową płuc.

 

WŁAŚCIWIE JAK POWSTAJE O2 W KONCENTRATORZE TLENU?

 

Inhalator tlenu pobiera z atmosfery powietrze, które zawiera około: 21 proc. tlenu, a także: 78 proc. azotu. W kolejnym etapie fazy produkcyjnej maszyna zwana koncentratorem izoluje azot. Dzięki czemu może ona wyprodukować mieszankę zawierającą około: 95 proc. czystego O2.
Urządzenie może pracować non stop, przez 24 godziny w trybie ciągłej pracy.

 

UWAGA!:

Najprostsze i zarazem najbardziej podstawowe modele dostarczają od 0,5 do nawet 5 litrów tlenu w ciągu jednej minuty. Dostępne są również urządzenia podające do aż do 9 litrów O2 na jedną minutę.

 

CZY GENERATORY TLENU SĄ BEZPIECZNE?

 

Ze względu na swoją konstrukcję i magazynowany w sobie wysokoprocentowy czysty tlen, który jest łatwopalny, zatem osprzęt wzbudza u wielu osób obawy przed zwiększonym ryzykiem niekontrolowanego samozapłonu oraz wybuchu.

Jednakże w porównaniu z konwencjonalnym rozwiązaniem, jakim jest napełniona butla z tlenem, aparatura jest wiele bezpieczniejsza.

Zresztą producenci zobligowani są do stosowania licznych zabezpieczeń uniemożliwiających – niespodziewany oraz niepożądanych wybuch czystego O2 w warunkach domowych.


Warto również wyraźnie zauważyć, że tlen w każdej butli znajduje się pod ogromnym ciśnieniem barycznym. Gdyby w budynku mieszkalnym niespodziewanie wybuchł pożar, wtedy to - taka butla mogłaby stanowić dodatkowe niebezpieczeństwo.

 

Ponownie wracając, do tematyki ''generatorów tlenu'', aparatura tego typu okazuje się znacznie bezpieczniejsza i to pod każdym aspektem technicznym. Między innymi z tego powodu, ''koncentratory tlenu'' są lepszym rozwiązaniem niż butle z O2. Co więcej, w razie awarii, nie dochodzi tu do zwiększenia łącznej ilości tlenu wewnątrz (w obszarze) jednego pomieszczenia bądź kilku pomieszczeń. Dzięki czemu podatność łatwopalnych punktów w mieszkaniu na zapalenie się nie ulega dodatkowemu podniesieniu.

 


BEZPIECZEŃSTWO I ŻYCIE UŻYTKOWNIKA- ZAWSZE NA PIERWSZEJ LINII FRONTU

Ponadto użytkowanie koncentratorów tlenu nie jest również związane z ryzykiem wystąpienia eksplozji. Są to dosyć proste maszyny w swojej konstrukcji (budowie) oraz funkcjonowaniu, Albowiem nie wymagają one do obsługi żadnej fachowej czy też specjalistycznej wiedzy lub kompetencji ich obsługi, a nawet dodatkowego specjalnego przeszkolenia.

Mogą służyć pacjentom w miejscach ich stałego albo tymczasowego zamieszkania. Również samo zasilanie generatorów O2 nie stwarza żadnego problemu i jest całkowicie bezpieczne przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczących korzystania z domowej instalacji elektrycznej wyposażonej m.in. stałe uziemienie.

 

 

JAKIE SĄ ZALETY POSIADANIA KONCENTRATOR TLENU?

 

Korzyści, jakie dają inhalatory O2, są to:

  • Generatory tlenu są: wygodnym oraz w pełni nowoczesnym, a co najważniejsze stosunkowo tanim sposobem leczenia deficytu tlenowego organizmu ludzkiego.
  • Urządzenie koncentrujące znacząco poprawiają jakość życia chorych ludzi, którzy wymagają na co dzień zwiększonej i mocno skoncentrowanej dawki tlenu. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów cierpiących na:

o niewydolność krążenia,

o niewydolność krążenia,

o astmę

o rozstrzenie oskrzeli,

o nowotwór płuc czy oskrzeli

o płucna rozedma lub pylica płuc,

o a także szereg schorzeń w obrębie płuc, m.in. chorobę obturacyjną bądź zwłóknienie się pęcherzyków płucnych - ścianek płucnych.

 

  • "Tlenoterapia domowa" przeprowadzana w warunkach domowych nie tylko minimalizuje ilość wizyt w szpitalach, ale równocześnie ogranicza całkowicie zbędny stres pacjenta i zmniejsza ogólne koszty za leczenie schorzenia.


    WAŻNE!
    : Zapasy tlenu w tzw. wytwornicy koncentratora są niewyczerpane, aczkolwiek może być on generowany bez limitu, czyli w nieskończoność.

 

  • Urządzenia dobrej jakości i renomy działają praktycznie od razu, po podłączeniu ich do sieci elektroenergetycznej i pierwszym uruchomieniu. Szybkie i sprawne działanie sprzętu daje dostawę tlenu do pacjenta niemal natychmiastowo.
  • Intuicyjna obsługa i ekonomiczność oraz ekologia, jest to również podstawowa zalety / korzyść przy regularnym wykorzystywaniu w terapii, tego typu aparatów.

 

********************

Na samym końcu warto jeszcze wspomnieć o refundacji, jaką można otrzymać na inhalator O2 m.in. w ramach dofinansowania ze środków PFRON, więcej informacji można o tym znaleźć tutaj: PRFRON - ZAOPATRZENIE NA KONCENTRATOR O2 PKT. 6
Druga rzecz, aparatura tego typu ma kompaktowe, a nawet niewielką kubaturę (gabaryty fizyczne osprzętu). Także bez najmniejszego problemu - samo urządzenie zmieści się w ciasnym i małym mieszkaniu bądź pomieszczeniu, gdzie ma zostać postawione / zamontowane.

Źródło:
medyczny-rzeszow.pl

Czytaj także