Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-11-09
Kiedy warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem lampy sollux?

Jedną z popularnych metod leczenia w fizykoterapii jest światłolecznictwo, w którym to wykorzystuje się promieniowanie podczerwone IR. Promieniowanie podczerwone IR bardzo dobrze sprawdza się w terapii różnego rodzaju schorzeń. Naświetlanie promieniowaniem podczerwonym wykonywane jest przy użyciu lampy solux. Warto także zaznaczyć, że stosuje się je zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych. Jakie zatem przynosi ono korzyści naszemu organizmowi? Kto może skorzystać z tego typu terapii?

 

Podstawowe informacje na temat lamp solux i promieniowania podczerwonego IR

Mówiąc o terapii promieniami podczerwonymi IR należy przede wszystkim zaznaczyć, że lampy sollux posiadają dwa różne rodzaje filtrów. Są to filtr niebieski i filtr czerwony. Różnią się one pomiędzy sobą właściwościami, a za pomocą tych filtrów przeprowadza się inne rodzaje terapii. Naświetlanie wybranych części ciała za pomocą filtru niebieskiego wskazane jest przy bólach mięśniowych i nerwobólach, łagodzeniu podrażnień po złuszczaniu naskórka czy w przypadku przeczulicy. Filtr czerwony stosuje się do przyspieszenia gojenia, łagodzenia przewlekłych stanów zapalnych tkanek miękkich oraz w leczeniu odczynów skórnych. Filtr niebieski posiada działanie uspakajające, natomiast filtr czerwony rozgrzewające. Zabiegi z wykorzystaniem lamy sollux należą do zabiegów bezpiecznych. Do głównych przeciwskazań do skorzystania z tego typu terapii zalicza się miedzy innymi: zaburzenia czucia, choroby nowotworowe, ciążę czy też niewydolność krążenia. Warto także podkreślić, że zabieg naświetlania trwa stosunkowo krótko (od 10 do 20 minut) i jest prosty w wykonaniu.

 

21-11-220-1.jpg

 

W przypadku, jakich dolegliwości warto zdecydować się na naświetlanie promieniowaniem podczerwonym IR?

Naświetlanie promieniowaniem podczerwonym IR prowadzi do: zwiększenia odżywienia tkanek, stymulacji wydzielania endorfin (co pozytywnie wpływa na podniesienie progu odczuwania bólu), zmniejszenia napięcia mięśni oraz do wzmożenia przemiany materii. Należy zaznaczyć, że taki zabieg zwiększa także przepływ krwi w układzie żylno-chłonnym. Na terapię światłolecznictwa z wykorzystaniem lampy sollux mogą udać się osoby, którym doskwierają różnego rodzaju bóle np. ból kręgosłupa, ból barku, bóle mięśniowe czy też rwa ramienna i kulszowa. Promieniowanie podczerwone IR sprawdzi się także przy zespołach przeciążeniowych i zmianach zwyrodnieniowych stawów. Tego typu zabiegi stosowane są również, jako element przygotowania do innych form fizykoterapii takich jak chociażby masaż czy elektrostymulacja. Lampy sollux wykorzystywane bywają także w fizjoterapii sportowej do leczenia stanów przewlekłych po urazach. Warto dodać, że promieniowanie podczerwone IR ma pozytywny wpływ na stan skóry i tkanki podskórnej, dlatego też bywa stosowane w celu leczenia stanów po zapaleniu bakteryjnym, uszkodzeniu promiennym czy też odmrożeniu skóry. Jak więc widać zakres wykorzystania lam sollux jest naprawdę szeroki. Terapia z wykorzystaniem urządzeń tego typu może pomóc wielu osobom.

 

Źródło:
sklep.astar.pl

Czytaj także