
Jak wynika z raportu „Niebieska Księga Cukrzycy" u 318 mln ludzi na świecie (w tym około 5 mln Polaków) występuje stan przedcukrzcowy. Jest on jednym z pierwszych poważnych sygnałów zagrożenia cukrzycą i najlepszym momentem na to, żeby podjąć działania i jej uniknąć.
Stan przedcukrzycowy objawia się podwyższonym poziom glukozy we krwi (100-125 mg/dl na czczo lub 140-199 mg/dl w doustnym teście obciążenia glukozą). Jawna cukrzyca rozwija się u co dziesiątej osoby z tym stanem (świadczy o tym glikemia na czczo powyżej 125 mg/dl lub wynik testu obciążenia glukozą co najmniej 200 mg/dl).
Na całym świecie stan przedcukrzycowy występuje u 318 mln ludzi, a w 2040 r. ich liczba może się zwiększyć do 482 mln. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF), w Europie cukrzycą zagrożone są 32 mln osób.
„Jednym z pierwszym objawów stanu przedcukrzycowego - poza podwyższonym poziomem glukozy - już na tym etapie zaburzeń glikemii mogą być zmiany w narządzie wzroku, dlatego osoby, u których one występują powinny być regularnie badane u okulisty" - mówi dr Anna Sokołowska-Oracz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, poziom glukozy powinny kontrolować osoby po 45. roku życia. Badanie to należy wykonywać co trzy lata, a w przypadku występowania innych czynników ryzyka cukrzycy, takich jak otyłość i nadciśnienie, nawet raz w roku.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Fabryki innowacji. Działy R&D nieustannie poszukują nowych talentów
Działy R&D to motor napędowy wielu firm. W dużym stopniu odpowiadają one za rozwój biznesu, jego innowacyjność i konkurencyjność. Od swoich...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-