Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-10-26
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach

Już ponad 90 szpitali nadzoruje warunki przechowywania szczepionek z wykorzystaniem systemu Efento

 

Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy przechowywaniu  środków medycznych (szczepionki, preparaty krwi itd).

Kontrolę w zakresie przestrzegania zasad "łańcucha chłodniczego" mogą prowadzić Sanepidy, i organizacje akredytujące. Odpowiednich dokumentów mogą wymagać również producenci leków.

Przetestuj Efento Cloud bez żadnych zobowiazań

Obecny stan

W wielu przypadkach szpitale decydują się na  rozwiązywanie problemów, poprzez wyposażanie w sprzęt pojedynczych stanowisk (np tylko samej apteki), bez możliwości integracji i współpracy z innymi  czujnikami.
Często jest to sprzęt wymagający odczytu przez USB, bez możliwości automatycznego archiwizowania raportów i zdalnego nadzoru.
Stosowanie takich rozwiązań komplikuje rozbudowę systemu, każde dołożenie czujnika - to wykonywanie osobnej i kosztownej instalacji przy udziale instalatora.
Kolejnym problemem jest absorbowanie personelu dodatkową pracą związaną z nadzorem urządzeń.

Nowe możliwości

 

Nowoczesny bezprzewodowy monitoring temperatury i innych wielkosci fiz
Nowoczesny bezprzewodowy monitoring temperatury i innych wielkosci fiz

 Współczesne technologie związane z Internetem Rzeczy pozwalają na kompleksowy nadzór nad całym obiektem. 

 

 

Rejestrator temperatury Efento
Rejestrator temperatury Efento

 Bezprzewodowa, niezawodna, infrastruktura, pozwala na szybką rozbudowę systemu o dowolne czujniki np: nadciśnienia w "czystych pomieszczeniach", obecności gazu, wody, lokalizacji urządzeń i pacjentów.


Nie istnieje problem z analizą danych, przechowywaniem i generowaniem raportów - te czynności wykonywane są na tzw "platformie w chmurze" - nie są potrzebne szpitalne serwery, drogie w instalacji, z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności systemu.

Co więcej urządzenia nowej generacji są 30-40% tańsze od starszych rozwiązań, przy znacznie wiekszym poziomie niezawodności

System Efento

Rozwiązanie Efento jest dostępne na rynku od 2 lat. Ponad 10 000 rejestratorów kontroluje warunki fizyczne w przemyśle, medycynie i farmacji.

Już ponad 90 szpitali nadzoruje warunki przechowywania szczepionek z wykorzystaniem systemu Efento

Jak działa Efento?

 

 

monitoring-bezprzewodowy-temperatury-i-innych-wielkosci-jpg.jpeg

 

                                   Zasada dzialania systemu monitorowna Efento

 Kluczowy elementem jest gateway, który może "zbierać" dane z ponad 100 różnych czujników znajdujących się w budynku, w promieniu 30 m. 

Elementy te mogą współpracować ze sobą bez potrzeby wykonywania sieci, bo dane z nich są przesyłane wprost na platformę "w chmurze".
Po instalacji gateway, które trwa maksymalnie około 1 godziny (ponad 150 użytkowników wykonało instalację samodzielnie), można w szybki sposób doinstalowywać czujniki.

Czujniki, a właściwie rejestratory, dokonują pomiarów, zapisuja je w swojej pamięci (na wypadek awarii w następnych węzłach) i transmitują je do gateway.
W gateway jest również dokonywany zapis bezpieczeństwa (około 1 rok przechowywanie zgromadzonych pomiarów) i dane przesyłane są do Data Centum, posiadającego gwarancję bezpieczeństwa i prywatności danych.
W Data Centrum dane są przechowywane na 11 serwerach rozmieszczonych w różnych miejscach geograficznych - na wypadek awarii.

W ciągu ostatnich 2 lat nie zanotowaliśmy awarii systemu.

Na serwerach Data Centrum wykonywane są raporty - mogą być tam przechowywane lub wysyłane do zintegrowanego oprogramowania.
Poprzez przeglądarkę, z dowolnego miejsca, można obserwować stany poszczególnych czujników w czasie rzeczywistym.
Z platformą można łączyć się specjalną aplikacja, która pozwala na obserwacje stanów i alarmów na urządzeniach mobilnych bez potrzeby wysyłania SMS

Przykład wdrożenia systemu Efento

Lista klientów wraz z opiniami o systemie monitoringu Efento

4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu to jedna z najnowocześniejszych placówek. Dysponuje najnowszej generacji aparaturą medyczną i sprzętem diagnostycznym. Składa się z pięciu dużych klinik, 27 oddziałów klinicznych, szpitalnego oddziału ratunkowego, lądowiska dla śmigłowców, kilkunastu zakładów specjalistycznych, laboratoriów, pracowni diagnostycznych oraz polikliniki. Rocznie leczy w swoich oddziałach ponad 60 tys. pacjentów.

 

rejestratory temperatury w szpitalu.png

 

Apteka szpitalna 4WSK do monitorowania temperatury w lodówkach oraz pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty lecznicze używa systemu Efento Cloud.
Bezprzewodowe rejestratory Efento, mierzą temperaturę, a następnie przesyłają dane do gateway, skąd są one transmitowane do platformy "w chmurze" – Efento Cloud.
System nie wymaga od użytkownika własnych serwerów lub dedykowanych komputerów.
Rozwiązanie Efento Cloud umożliwia gromadzenie i wizualizację danych z rejestratorów temperatury (np. w formie wykresu lub tabel) oraz generowanie automatycznych raportów.
Szpital 4WSK rozwiązał problem monitorowania temperatury, uzyskując pewność działania i bezpieczeństwo danych.

Uprawnione osoby mają dostęp do bieżących pomiarów z dowolnego miejsca.
Klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów abonamentowych, unowocześnione wersje oprogramowania otrzymuje za darmo.
Do rozbudowy systemu wymagany jest wyłącznie zakup czujników, bo jeden gateway może pracować z ponad 120 czujnikami.

Obecnie klient przystępuje do drugiego etapu i rozbudowy systemu polegającej na podłączaniu czujników temperatury w zbiornikach z ciekłym azotem, czujników – rejestratorów ciśnienia różnicowego do monitorowania clean room''ow (sale operacyjne, pomieszczenia do przechowywania preparatów transplantologicznych).

Opinia klienta
„System Efento pozwolił na monitoring temperatur i wilgotności w chłodziarkach i pomieszczeniach Apteki Szpitalnej. Informacja SMS i email o przekroczeniach monitorowanych parametrów, pozwala na interwencję poza godzinami pracy Apteki. Stanowi dobre zabezpieczenie produktów leczniczych i wyrobów medycznych przechowywanych w Aptece.
System pozwala na podgląd temperatur z zewnątrz (spoza Apteki), tworzenie raportów, nie wymaga połączeń kablowych, umożliwia pomiar w wielu punktach jednocześnie.
Znajdzie zastosowanie w miejscach, gdzie ze względu na rozmieszczenie punktów pomiaru, połączenia przewodowe stanowiłyby barierę.
W naszej opinii, dobry kontakt z Firmą, pomoc w dobraniu odpowiedniej konfiguracji systemu Efento, łatwość instalacji i bieżącej obsługi, przekłada się na wysoką ocenę systemu Efento."
Kierownik Sekcji Planowania i Ewidencji, 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ, Wrocław.

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami. Prowadzi m.in. hospicjum domowe, Centrum Opieki Wyręczającej i hospicjum perinatalne. Misją i celem statutowym Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci jest zapewnienie opieki jak największej liczbie nieuleczalnie chorych dzieci. Małopolskie Hospicjum dla Dzieci (MHD) mieści się w nowo wybudowanym obiekcie. Budynek, wraz z instalacjami, został zaprojektowany z maksymalną troską o wygodę i bezpieczeństwo małych pacjentów.

Małopolskie Hospicjum Dziecięce do monitorowania warunków środowiskowych w pomieszczeniach i temperatury w lodówkach używa Efento Cloud.
W pomieszczeniach aptecznych, gabinetach zabiegowych, lodówkach medycznych umieszczone są bezprzewodowe rejestratory Efento, które mierzą temperaturę i wilgotność a następnie przesyłają dane do gateway, skąd są one transmitowane do platformy "w chmurze" – Efento Cloud.
Po pierwszym etapie i pozytywnych opiniach użytkowników system został rozbudowany o czujniki ciśnienia różnicowego do "czystych pomieszczeń"

Przetestuj system Efento Cloud bez żadnych zobowiazań

Film o systemie Efento Cloud

Dokladny opis Efento Cloud - systemu do monitorowania wielkosci fizycz...

Strona producenta www.efento.pl

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Efento Sp. j. to polski producent, który oferuje rozwiązanie umożliwiające monitorowanie i analizę różnych wielkości fizycznych, oparte na bezprzewodowych sensorach i rozbudowanej platformie w chmurze oraz aplikacjach mobilnych.

Sensory mierzą, m.in.: temperaturę, wilgotność, ciśnienie różnicowe, ciśnienie atmosferyczne, wibracje, stężenie oparów paliw oraz wycieki. Platforma umożliwia m.in.: wysyłanie powiadomień, generowanie automatycznych raportów, zarządzanie urządzeniami oraz prezentację i analizę danych pomiarowych.

Obecnie urządzenia Efento są używane przez około 3000 klientow, w tym firmy przemysłowe, farmaceutyczne, szpitale i magazyny w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, na Węgrzech, a także na Filipinach i w RPA.

W 2018 firma opracowała System Monitorowania Wielkości Fizycznych w technologii NB-IoT, który został wyróżniony przez Association for Sensors and Measurement - Niemcy nominacją do grupy 35 najciekawszych rozwiązań z zakresu techniki pomiarowej i sensorowej na świecie.

 

 Czujniki-rejestratory Efento.jpg

 

 

 

Autor:
T Sz
Źródło:
www.efeno.pl
Dodał:
Efento Sp. z o.o.

Czytaj także