Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-28
Jak utrzymać stół zabiegowy w doskonałym stanie? Porady na temat utrzymania czystości i konserwacji

Stoły zabiegowe to meble wykorzystywane w placówkach medycznych. Znajdują zastosowanie w gabinetach medycyny ogólnej, a także gabinetach zabiegowych, dermatologicznych, rehabilitacyjnych i kosmetycznych. W zależności od tego, do której dziedziny medycznej są przystosowane, mogą mieć inną konfigurację i różne wyposażenie. Bez względu na posiadane cechy, każdy stół zabiegowy powinien być utrzymywany w czystości i odpowiednio konserwowany, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowania zarówno personelowi medycznemu, jak i pacjentom.

 

czyszczeniestolowzabiegowych.jpg

 

Jak dbać o czystość stołu zabiegowego?

Stół zabiegowy należy czyścić po każdym pacjencie. W przypadku zabrudzenia materiałem biologicznym – krwią, moczem, kałem, plwociną i innymi płynami ustrojowymi – w pierwszej kolejności wymagane jest usunięcie zanieczyszczeń przy pomocy higroskopijnego, podatnego na wchłanianie jednorazowego materiału, a więc ręczników papierowych czy też ligniny.

Następnie stół zabiegowy trzeba poddać procedurom dezynfekcyjnym i myjącym z użyciem specjalnych środków chemicznych. Czyszczeniem powinny zostać objęte wszystkie widoczne powierzchnie, nie tylko siedzisko mebla. Nowoczesne stoły zabiegowe wysokiej jakości są tak zaprojektowane i skonstruowane, by dbanie o ich czystość było możliwie najłatwiejsze. Cała procedura powinna zająć najwyżej kilka minut.

 

Środki czyszczące do stołów zabiegowych

Środki czyszczące do stołów zabiegowych można podzielić na preparaty używane do usuwania codziennych zabrudzeń, preparaty do miejscowych, silniejszych zabrudzeń oraz preparaty do dezynfekcji.

 

Preparaty do usuwania codziennych zabrudzeń

W usuwania codziennych zabrudzeń stołów zabiegowych zaleca się wykorzystywanie łagodnych detergentów, najlepiej roztworu szarego mydła. Czyszczenie warto wykonać przy pomocy gąbki lub miękkiej szczotki, następnie przetrzeć umyte miejsce wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha, by usunąć pozostałości detergentu.

 

Preparaty do usuwania miejscowych, silniejszych zabrudzeń

Do usuwania miejscowych, silniejszych zabrudzeń najlepiej stosować 25% roztworu alkoholu etylowego. Zaleca się delikatne przetarcie powierzchni stołu zabiegowego nasączonym tamponem z gazy, a następnie usunięcie pozostałości detergentu wilgotną szmatką i wytarcie do sucha.

 

Preparaty do dezynfekcji

Dezynfekcję stołów zabiegowych należy wykonywać przy pomocy środków, które nie zawierają aldehydu i fenolu, dzięki czemu nie odbarwiają powierzchni poddanych ich działaniu. Preparaty tego typu powinny:

  • posiadać doskonałe właściwości odkażające,
  • redukować ryzyko infekcji,
  • zapewniać bezpieczeństwo stosowania.

Istotne jest także, by wysychały bez pozostałości i cechowały się dużą tolerancją materiałową. Przed zastosowaniem środków dezynfekcyjnych warto sprawdzić efekt działania w niewidocznym miejscu, by mieć pewność, że nie spowodują one uszkodzeń tapicerki stołu zabiegowego.

Do czyszczenia stołów zabiegowych nie należy używać chloru, wosków, sprayów, środków zawierających rozpuszczalniki oraz preparatów do czyszczenia skór naturalnych i ekologicznych.

 

stel31ubmmeblemedyczne.jpg

Prawidłowe czyszczenie stołów zabiegowych, takich jak STEL31 od Mebli Medycznych, pozwala na uniknięcie zniszczeń tapicerki i innych elementów sprzętu.

 

Jak unikać uszkodzeń mechanicznych stołu zabiegowego?

Nowoczesne stoły zabiegowe wykonane są z komponentów zapewniających trwałość oraz odporność na zniszczenia mechaniczne i chemiczne. Wykorzystane w procesie ich produkcji materiały cechują się ponadto łatwością w dezynfekcji. W efekcie stoły zabiegowe są odporne na wilgoć, promieniowanie UV oraz działanie skrajnie niskich i wysokich temperatur. Ich powierzchnia jest gładka i nie wchłania substancji organicznych, a stalowe profile i rury są malowane proszkowo, co nie tylko ułatwia utrzymanie mebli w czystości, lecz także sprawia, że są one bardziej odporne na korozję i ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Aby dodatkowo chronić stoły zabiegowe przed usterkami, do ich czyszczenia należy używać środków zgodnych z zaleceniami producenta. Preparaty te muszą być dostosowane do rodzaju i stopnia zanieczyszczenia, a także typu mytej powierzchni.

 

Jak często przeprowadzać konserwację stołu zabiegowego?

Stoły zabiegowe wyposażone są w elementy regulowane mechanicznie i elektrycznie, które poza regularnym czyszczeniem przy pomocy odpowiednio dopasowanych środków chemicznych wymagają także właściwej konserwacji. Zaleca się okresowe sprawdzanie:

  • przewodów zasilających pod kątem ewentualnych nacięć oraz innych widocznych uszkodzeń,
  • elementów złącznych pod kątem ich odpowiedniego dokręcenia,
  • wszystkich funkcji mechanicznych w zakresie ich prawidłowego działania.

Konserwacja stołu zabiegowego zakłada ponadto okresowe smarowanie wszystkich zawiasów i prowadnic w celu zapewnienia ich płynnej, cichej pracy. Aby mieć pewność, że stół znajduje się w optymalnym stanie, zaleca się wykonywanie jego regularnych przeglądów, średnio co sześć miesięcy.

 

Źródło:
meble-medyczne.pl

Czytaj także