Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-01-16
Rola szafek biurek i asystorów medycznych

Szafki w gabinecie lekarskim, choć mało istotne z perspektywy pacjenta i jego dobrego samopoczucia, często odgrywają niemałą rolę w pracy lekarza, funkcjonalności gabinetu i sprawności działania całej przychodni. Możliwość wykorzystania ich jako podręcznego schowka na dokumenty, ale też różnego rodzaju niezbędne lekarstwa, narzędzia i wyposażenie gabinetu sprawia, że szafki, biurka i asystory są nieodłącznym elementem umeblowania dobrze zorganizowanego gabinetu medycznego. Jaką rolę odgrywają szafki, biurka i asystory medyczne i czy ich jakość jest tak ważna, jak w przypadku innych mebli w gabinecie? 

Rola szafek, biurek i asystorów medycznych 1.jpg

Wyposażenie medyczne w gabinecie – szafki, biurka, asystory

Solidnie wykonane szafki, biurka i asystory medyczne są tworzone z myślą o wygodzie pracy lekarza, pielęgniarki czy fizjoterapeuty i z tego powodu zwykle nie zwracają większej uwagi pacjenta korzystającego z pomocy medycznej. Sam fakt dobrze zorganizowanej przestrzeni gabinetu wpływa jednak pośrednio na jakość obsługi pacjenta i budowanie jego poczucia komfortu, głównie za sprawą umożliwienia lekarzowi łatwego dostępu do najbardziej potrzebnych narzędzi, dokumentów i wyposażenia na wyciągnięcie ręki.

O ile biurka ze stacją komputerową i dokumentową są zwykle elementem stacjonarnym, o tyle szafki i asystory to najczęściej meble na kółkach, ustawione tak by lekarz mógł bez problemu przemieszczać je po gabinecie podczas wizyty i dopasowywać do swojej dynamiki pracy z danym pacjentem.

Wśród najważniejszych funkcji i zalet mebli usprawniających organizację gabinetu z pewnością należy wymienić właśnie funkcję systematyzowania przestrzeni – specjalista posiadający w obrębie gabinetu szafki i asystory z przygotowanym do pracy sprzętem może poradzić sobie często bez dodatkowej pomocy pielęgniarki i zorganizować efektywnie czas obsługi pacjenta jednocześnie nie przejmując się o poszukiwanie brakujących narzędzi.

Ważnym elementem budowy różnego rodzaju asystorów są bez wątpienia kółka umożliwiające łatwe przemieszczanie mebla po gabinecie, ale też same elementy projektowe szafek medycznych – pojemne szuflady funkcjonują znacznie lepiej niż klasyczne szafki z drzwiczkami i dają bezpośredni dostęp i podgląd na wszystkie narzędzia i akcesoria niezbędne do pracy lekarza.

Co gwarantuje wysoką jakość sprzętu medycznego w gabinecie?

Funkcjonalność mebli medycznych jest w gabinecie lekarskim niezwykle istotna, ale zwykle omawia się ją w kontekście regulowanych łóżek dla pacjentów, foteli zabiegowych czy nawet prostych parawanów dbających o prywatność i dobre samopoczucie pacjenta. Jakość wykonania odgrywa jednak istotną rolę także w mniej zauważalnych na co dzień meblach takich jak właśnie szafki, asystory czy biurka ustawiane na wyposażeniu gabinetu medycznego – wykorzystane w ich produkcji materiały, techniki wykończenia czy dodatkowe elementy będą miały bezpośredni wpływ na standard bezpieczeństwa w całym gabinecie.

Pierwszym i najważniejszym wymaganiem dla wszystkich elementów wyposażenia gabinetu medycznego jest możliwość zachowania mebli na najwyższym poziomie czystości i higieny. Nie ma tu znaczenia, czy mebel ma bezpośredni kontakt z pacjentem czy też nie – możliwość zdezynfekowania całej szafki i blatu biurka pozwala zachować higienę gabinetu i uniknąć roznoszenia niebezpiecznych zarazków i patogenów przez pacjentów i lekarzy.

Tworzywa pokryte specjalną, lakierowaną warstwą zabezpieczającą mebel przed wodą i środkami czyszczącymi będzie tu nie bez znaczenia. Najczęściej producenci – na przykład U.B.M. KOTASIŃSKA - decydują się na elementy stalowe pokryte specjalną farbą proszkową zabezpieczającą przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV.

Trwałość takich mebli jest wyższa niż w przypadku zastosowania elementów drewnianych czy innych materiałów wrażliwych na regularne sprzątanie. Ich zastosowanie w gabinecie trudno byłoby uzasadnić. 

Rola szafek, biurek i asystorów medycznych 2.jpg

Dlaczego warto wybierać meble medyczne na zamówienie?

W szerokiej perspektywie szafki czy asystory medyczne wstawiane do gabinetów lekarskich odgrywają mniej istotną rolę niż wygodne łóżko czy funkcjonalny fotel zabiegowy dla pacjentów. Z drugiej jednak strony trudno wyobrazić sobie sprawne działanie specjalistów nie mających łatwego dostępu do najbardziej potrzebnych narzędzi i elementów wyposażenia.

Meble medyczne na zamówienie oferują możliwość dopasowania szafek, biurek i asystorów do gabinetu pod względem koloru, rozmiaru i funkcjonalności, a sami producenci dysponujący opcją personalizacji mebli często poszerzają swój asortyment o możliwość dodania określonych funkcji i praktycznych elementów do bazowych projektów mebla. Stawiając na gotowe rozwiązania trudno o tak dużą elastyczność, a ta przekłada się na budowanie funkcjonalnego i łatwego w obsłudze gabinetu lekarskiego.

Autor:
U.B.M-KOTASIŃSKA
Źródło:
BrandCEO