Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-12-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-12-19
50 procent uczniów w Krakowie cierpi na alergię
Alergia w Krakowie osiągnęła rozmiar epidemii
Alergia w Krakowie osiągnęła rozmiar epidemii

Jak pokazują najnowsze badania lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, połowa krakowskich uczniów cierpi na alergię. Powodem jest głównie zanieczyszczenie powietrza.

W stosunku do roku 2000 liczba alergików w krakowskich szkołach wzrosła o 35%. Według Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, za 10 lat połowa Europejczyków będzie cierpiała na jakiś rodzaj alergii. Wygląda na to, że w szkołach w Krakowie ten porażający poziom został już osiągnięty.

Z badań wynika, że uczniowie mieszkający blisko głównych traktów komunikacyjnych częściej chorują na astmę oskrzelową i alergiczny nieżyt nosa w porównaniu do ich rówieśników mieszkających w Krakowie, ale z dala od ruchu samochodowego. Jednak to nie wyłącznie stan powietrza odpowiada za epidemię alergii.

Jak zauważa prof. Czarnobilska, w otaczającym nas środowisku przybyło uczulających substancji chemicznych zawartych w spalinach, jedzeniu czy kosmetykach: „Spędzanie długich godzin w galeriach handlowych, w których butiki wabią zapachami oraz częste odwiedzanie sklepów meblowych, gdzie unosi się formaldehyd z klejów może wywołać objawy alergiczne."

„Obecnie - dodaje prof. Czarnobilska - alergolog ma bardzo trudną sytuację, dlatego, że jest coraz więcej alergii na chemię, a medycyna wciąż ma niewiele narzędzi diagnostycznych wykrywających substancje, które mogą uczulać. A nie chodzi o to, by całe życie zażywać leki, które tylko zniosą objawy, tylko trzeba znaleźć przyczynę alergii, żeby wiedzieć np., jakiego kremu nie powinniśmy stosować."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także