
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii pod kierownictwem Sary Munk Jensen odkryli, że zamieszkujące kwaśne źródła geotermalne organizmy (ekstremofile) mogą zostać wykorzystane do transportu hormonów lub szczepionek. Chodzi o archeony Sulfolobus islandicus.
Odkrycie może znacznie ułatwić życie na przykład diabetykom. Mogliby oni zażywać insulinę w postaci tabletek, co jest wygodniejsze od szczepionek, a poza tym zwiększa skuteczność terapii, ponieważ insulina wchłaniana z jelita cienkiego symuluje naturalnie zachodzące procesy.
Archeony Sulfolobus islandicus żyją w temperaturze 75-80oC i w pH równym 2-3. Można je zaliczyć zarówno do grona termo-, jak i acydofili. Żyją one m.in. w Parku Narodowym Yellowstone, we Włoszech, na Kamczatce czy na Islandii.
Naukowcy wyizolowali składniki błony archeonów, a następnie połączyli je z fosfolipidami i cholesterolem. uzyskane w ten sposób liposomy były testowane przy stężeniach kwasów żółciowych obecnych w organizmie człowieka. Po 1,5 godziny w niskim stężeniu kwasów żółciowych przetrwało ok. 75% liposomów, a w wysokim 10%.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Na czym polega dezynfekcja narzędzi i urządzeń higieniczno-sanitarnych?
Dezynfekcja to termin, który kojarzy się często ze szpitalami czy przychodniami. Jednak w praktyce zagadnienie regularnej dezynfekcji narzędzi i...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-