
Zespół naukowców z Perelman School of Medicine at the University of Pennsylvania posłużył się daniem pręgowanym (popularna rybka akwariowa) jako modelem do badania ludzkiej choroby genetycznej zwanej neurofibromatozą typu 1 (NF1). Okazało się, że towarzyszące jej zaburzenia pamięci i umiejętności uczenia się mają inne przyczyny i prawdopodobnie wymagają odmiennych metod terapeutycznych.
NF1 to jedno z najczęściej dziedziczonych wśród ludzi zaburzeń neurologicznych. Dotyka ono średnio 1 osobę na 3000. Chorobę tę charakteryzuje pojawianie się guzów nowotworowych, zaburzenia koncentracji i problemy z uczeniem się. Większość tych symptomów uwidocznia się przed 10 rokiem życia.
Leczenie NF1 dotychczas skupiało się na rodzinie białek regulujących rozmnażanie komórek zwanych Ras. Gen NH1 koduje neurofibrominę - bardzo duże białko, które jest zaangażowane w działanie Ras. Najnowsze badania na zmutowanych rybach pokazały jednak, że ich behawioralne defekty nie są powiązane z Ras, ale mogą zostać zneutralizowane przez leki wpływające na ścieżki neuronalne kontrolowane przez małą cząsteczkę cAMP. To właśnie modulacja tej ścieżki okazała się pomocna przy problemach z uczeniem się.
Przez ostatnie 20 lat danio pręgowany stał się bardzo ważnym modelem do badań nad rozwojem. Tak jak ludzie danio pręgowany jest bowiem kręgowcem oraz posiada większość genów potrzebnych dla normalnego rozwoju embriona, które występują także u człowieka. Z tego powodu te same geny u ludzi i tych małych rybek powodują powstawanie guzów i raka metastatycznego, kiedy podlegają nieprawidłowej regulacji.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Turbina stomatologiczna ze światłem LED czy bez
Wybór odpowiedniej turbiny stomatologicznej może znacząco wpłynąć na jakość i komfort wykonywanych zabiegów. Współczesne technologie oferują...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-