
Naukowcy z University of Southampton odkryli, że na przedniej powierzchni oka znajdują się komórki macierzyste, które mogą pomóc w leczeniu ślepoty. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie PLOS ONE, pokazały, że hodowane w odpowiednich warunkach komórki te zaczynają się zachowywać jak fotoreceptory, czyli komórki potrzebne do widzenia światła.
Utrata fotoreceptorów powoduje nieodwracalną ślepotę. Naukowcy mają nadzieję, że nowe odkrycie doprowadzi do opracowania nowych terapii dla schorzeń takich jak na przykład związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Jest to główna przyczyna ślepoty wśród ludności krajów rozwijających się, która dotyka tam co trzecią osobę w wieku 75 lat.
Nowoodkryte komórki znajdują się w części oka zwanej rąbkiem rogówki (łac. limbus corneae), która jest wąską przerwą między rogówką i twardówką. "Dostęp do tych komórek jest prosty - mówi prof. Andrew Lotery, główny autor badań. Zaskoczyła nas ich plastyczność, która czyni z nich atrakcyjny punkt wyjścia do pracy nad nowymi terapiami. Być może uda się dzięki nim uniknąć w przyszłości komplikacji takich jak odrzucenie lub skażenie, ponieważ komórki byłyby zwracane temu samemu pacjentowi, z którego okaz zostałyby pobrane."
Co więcej komórki te obecne są także w oczach osób zaawansowanych wiekiem i mogą zostać pobrane nawet od 97-latków.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Na czym polega dezynfekcja narzędzi i urządzeń higieniczno-sanitarnych?
Dezynfekcja to termin, który kojarzy się często ze szpitalami czy przychodniami. Jednak w praktyce zagadnienie regularnej dezynfekcji narzędzi i...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-
-
-
-
-