
Objawy bezdechu sennego, choć niespecyficzne, są niezwykle uciążliwe. Wbrew pozorom chrapanie to nie jedyna oznaka OBS – lista nieprzyjemnych dolegliwości wywołanych przez problemy z oddychaniem oraz zaburzenie struktury snu jest znacznie dłuższa. Jakie są symptomy bezdechu nocnego oraz jak wygląda jego diagnostyka?
Czym jest bezdech senny?
Obturacyjny bezdech senny (OBS) to poważne zaburzenie zdrowotne, w przebiegu którego u chorego dochodzi do cyklicznych przerw w oddychaniu bądź znacznego spłycenia oddechu (hipowentylacji) w czasie snu. Przyczyną problemów z oddychaniem jest zamknięcie światła dróg oddechowych spowodowane zmniejszeniem napięcia mięśni gardła i zapadaniem jego ścian. Przepływ powietrza zostaje zatem zablokowany, wskutek czego dochodzi do niedotlenienia organizmu. Powtarzająca się niemożność zaczerpnięcia oddechu powoduje całą serię nagłych przebudzeń, z czego pacjent zwykle nie zdaje sobie sprawy.
Wśród najważniejszych przyczyn bezdechu sennego wymienia się m.in. otyłość, przerost migdałków, skrzywienie przegrody nosowej, obecność polipów, wady anatomiczne w obrębie dróg oddechowych. Występowaniu bezdechów sprzyja także picie alkoholu czy zażywanie niektórych leków, np. sedatywnych.
Objawy bezdechu sennego – jak rozpoznać OBS?
Najbardziej typowym objawem bezdechu sennego jest głośne chrapanie przerywane nagle momentami ciszy. Objaw ten rzadko zauważany jest przez samych zainteresowanych, zwykle wzbudza niepokój partnerów pacjentów. Należy zaznaczyć, że nie każda osoba chrapiąca musi cierpieć na bezdech, jednak w każdym przypadku bezdechu występuje chrapanie. Do ważnych kryteriów pozwalających rozpoznać przypadłość jest przy tym długość zatrzymania oddechu – jeśli mamy do czynienia z OBS, taki epizod trwa co najmniej 10 sekund.
Inne objawy bezdechu są dość niespecyficzne, często trudno powiązać je bezpośrednio z OBS. Liczne przebudzenia zakłócające ciągłość snu powodują poranne bóle głowy praz uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Pacjenci zgłaszają problemy ze skupieniem uwagi i trudności z zapamiętywaniem. Może wystąpić potrzeba częstszego nocnego oddawania moczu, u mężczyzn zdarzają się również zaburzenia potencji. Obniżony nastrój skutkuje nerwowością i pogorszeniem relacji z otoczeniem. Co gorsza, chroniczne niewyspanie zwiększa ryzyko wypadków komunikacyjnych (chorzy z nieleczonym bezdechem nie powinni prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn).
Zaobserwowanie symptomów tego typu powinno skłonić nas do przeprowadzenia badania snu.
Badanie na bezdech senny – jak rozpoznać OBS?
W diagnostyce bezdechu sennego wykorzystuje się poligrafię, czyli tzw. badanie snu. Przy użyciu poligrafu, do którego zostaje podłączony pacjent, sprawdza się ciągłość snu – urządzenie monitoruje płynność przepływu powietrza przez drogi oddechowe i odnotowuje epizody chrapania. Ocenia także stopień wysycenia krwi tlenem, czyli saturację, która na skutek niedotlenienia organizmu ulega u pacjentów z OBS obniżeniu.
Jeszcze do niedawna badanie poligraficzne przeprowadzało się jedynie w szpitalach, po otrzymaniu skierowania, oraz w specjalistycznych ośrodkach prywatnych. Nowością jest poligrafia domowa, z której można skorzystać w BRANDvital. Wystarczy zgłosić się do któregoś z punktów zlokalizowanych w największych miastach w Polsce (m.in. Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Poznaniu czy Krakowie), gdzie wykwalifikowany fizjoterapeuta po przeprowadzeniu wywiadu przekaże nam odpowiednio ustawione urządzenie. Po krótkim instruktażu będziemy mogli samodzielnie przeprowadzić monitoring snu w warunkach domowych. Wyniki pomiarów wraz z informacjami zebranymi podczas wywiadu przekazywane są lekarzowi, który na tej podstawie może postawić pełną diagnozę. Zaletą jest konkurencyjna cena badania na bezdech senny w BRANDvital, a także bezpłatna opieka specjalisty podczas leczenia przy użyciu aparatu CPAP, w który możemy zaopatrzyć się na miejscu.
Sprawdź rozwiązania dostępne w ofercie Brandvital na https://www.brandvital.eu/badania/badania-snu/
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- BRAND vital

Czytaj także
-
Doskonałość i precyzja - sprzęt okulistyczny na miarę XXI wieku
Zmysł wzroku to jeden z najważniejszych i najdelikatniejszych w organiźmie ludzkim. Należy odpowiednio dbać o zdrowie oczu, a w przypadku...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-
-
-
-