empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-10-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-10-04
Bezpieczeństwo w użyciu koncentratora tlenu
Bezpieczeństwo w użyciu koncentratora tlenu

Koncentrator tlenu to niezwykle przydatne urządzenie, podnoszące na znacznie wyższy poziom jakość codziennego funkcjonowania osób, zmagających się z chorobami układu oddechowego o różnym podłożu. Domowe leczenie tlenem niesie ze sobą jednak pewne ryzyko. Aby go uniknąć, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami oraz wprowadzić je w życie, by odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z możliwości, jakie daje nam rozwój technologiczny.

 

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to odpowiedź na potrzeby osób, zmagających się z niewydolnością oddechową, astmą oskrzelową czy włóknieniem płuc oraz z ich nowotworami. Taka aparatura dostarcza do organizmu tlen, uzupełniając jego poziom tak, by chory mógł normalnie funkcjonować. Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się tlenoterapia, odbywająca się w warunkach domowych. Jest ona niezwykle komfortowa, choć zakup koncentratora tlenu wymaga dużych nakładów finansowych. Rozwiązanie tego problemu znaleźć można po przejściu na stronę patronus-med.pl, która jest prowadzoną przez firmę, świadczącą swoje usługi również jako wypożyczalnia koncentratorów tlenu. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie pozwolić sobie na duży jednorazowy wydatek lub też planują jedynie krótkotrwałe korzystanie z urządzenia.

 

Co musisz wiedzieć o stacjonarnych koncentratorach tlenu?

Koncentratory tlenu, używane w warunkach domowych, można podzielić na stacjonarne i przenośne. Jak przeczytasz na stronie https://patronus-med.pl/stacjonarne-koncentratory-tlenu/, stacjonarne koncentratory tlenu mogą nie tylko dostarczać organizmowi życiodajny gaz, ale również nawilżać, oczyszczać i filtrować pobrane z otoczenia powietrze. Mają one stosunkowo dużą żywotność, zapewniając jednocześnie zdecydowanie lepszy przepływ tlenu, niż urządzenia mobilne.

Aby zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie ich użytkowania, należy jednak podłączać je bezpośrednio do źródła prądu z uziemieniem. Alternatywnym rozwiązaniem może być listwa antyprzepięciowa z bezpiecznikiem, choć na jej stosowanie musi zezwolić producent w dołączonej do koncentratora instrukcji. Należy jednak pamiętać, że do listwy nie mogą być podłączone jednocześnie inne urządzenia elektryczne, jak np. ładowarka do telefonu komórkowego.

 

Jak działają przenośne koncentratory tlenu?

Przenośne koncentratory tlenu znacząco zwiększają mobilność użytkownika. Takie urządzenia wyposażone są w akumulatory, pozwalające na efektywną pracę nawet przez kilka godzin. To nieocenione wsparcie dla osób, chcących zachować aktywność, również poza domem. Mobilny koncentrator tlenu przydaje się na spacerach, zakupach czy spotkaniach ze znajomymi. Więcej o korzyściach, jakie niewątpliwie przynosi takie urządzenie, dowiesz się ze strony https://patronus-med.pl/przenosne-koncentratory-tlenu/, gdzie przeczytasz również o zużyciu prądu i najważniejszych wadach, które posiadają przenośne koncentratory tlenu. Decydując się na nie, musisz również wiedzieć, że wykluczone będzie dokonywanie napraw i modyfikacji na własną rękę oraz samodzielna zmiana parametrów urządzenia.

 

koncentratory-tlenu-patronus.jpg

 

Jakie ryzyko wiąże się z używaniem koncentratora tlenu?

Używanie koncentratora tlenu niesie ze sobą przede wszystkim ryzyko pożaru. Aby je zminimalizować, należy zastosować się do kilku istotnych zasad bezpieczeństwa. Będzie to przede wszystkim:

  • regularne wietrzenie pomieszczenia z koncentratorem,
  • umieszczenie urządzenia w dużej odległości od źródła ciepła oraz powstrzymanie się od palenia papierosów, również tych elektronicznych,
  • unikanie stosowania kosmetyków na bazie alkoholu,
  • wyłączanie koncentratora w momencie, gdy przestaje być użytkowany.

Zabronione jest również jednoczesne korzystanie z koncentratora tlenu i innych urządzeń elektrycznych. Do tej grupy należy np. golarka czy przyrządy, służące do suszenia i modelowania włosów.

 

Jakie są przeciwwskazania do używania koncentratora tlenu?

Nowoczesna aparatura tlenowa niesie ze sobą mnóstwo wymiernych korzyści. Zwiększa ona mobilność chorych, umożliwia im normalną aktywność oraz znacząco poprawia komfort i jakość codziennego funkcjonowania. Zasady bezpieczeństwa wykluczają jednak możliwość jej użytkowania przez osoby, cierpiące na padaczkę, kobiety w ciąży i chorych, u których pojawiły się urazy płuc. Koncentratory tlenu muszą mieć również odpowiednio dobrane parametry, by zbyt duża ilość tlenu nie przyczyniła się do pogorszenia stanu zdrowia. Wstępne szkolenie z zakresu obsługi sprzętu powinno być więc przeprowadzane zarówno w przypadku zakupu, jak i wypożyczenia koncentratora tlenu w firmach, prowadzących taką działalność.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
patronus-med.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także