Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-11-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08
Bioniczna ręka z Białegostoku byla prezentowana na targach w Norymberdze
Mat. Pras.
Mat. Pras.

Bioniczna ręka polskiej produkcji czyli MindHand była prezentowana podczas 70. Międzynarodowych Targów "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018" 1-4 listopada. Twórcami wynalazku są doktorant i studenci Wydziału Mechanicznego, Wydziału Informatyki oraz Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Na razie udało im się opracować funkcjonalny prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D.

"Nasza proteza – mówi dr hab. inż Jarosław Sidun, opiekun zespołu - ręki jest sterowana sygnałami EMG pochodzących z mięśni. Są one zbierane przez elektrody i klasyfikowane przez algorytm sztucznej inteligencji zawarty w protezie. Algorytm wybiera konkretny chwyt, zależnie od mięśnia, z którego pochodził sygnał. Nasz projekt wyróżnia się na tle innych, ponieważ używamy najnowszej technologii, korzystając z tańszych komponentów. W projekcie zastosowaliśmy autorskie rozwiązanie mechanizmu ruchu poprzez umieszczenie jarzm, które poruszają poszczególne paliczki palca, redukując ilość napędów."

Wyjazd na targi w Norymberdze został dofinansowany przez prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. Dzieło młodych polskich naukowców znalazło się w gronie 800 wynalazków prezentowanych przez wystawców z 30 krajów.

Polscy konstruktorzy podkreślają, ze zależy im, aby ich proteza byla nie tylko funkcjonalna, ale i kilkakrotnie tansza od urzadzen dostępnych na rynku. Projekt MindHand  znalazł się już w finale krajowego konkursu Microsoft Imagine Cup 2018, uzyskał wyróżnienie w konkursie Technotalent 2017, został także doceniony w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS 2017, zajmując w nim pierwsze miejsce.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pulsmedycyny.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także