
Keat Ghee Ong, profesor inżynierii biomedycznej w Michigan Technological University, stworzył nową generację osadzalnych biosensorów. Oprócz sygnalizacji stanu zdrowa pacjenta będą one w stanie zwalczać infekcję.
Nowe biosensory, zamiast być wstawiane w sąsiedztwie większych implantów (np. biodrowych czy kolanowych), będą mogły z nimi tworzyć jednolite urządzenie. Wszystko to dzięki opracowanej przez Onga technologii specjalizowanych powłok na implanty. Wykonane z materiałów magnetoelastycznych powłoki posiadają właściwości zmieniające się podczas zmiany ciśnienia.
Powłoki magnetoelastyczne są w stanie walczyć z zakażeniami. Dzięki wibracjom w wyniku działania pola AC, bakterie są odrzucane od ich powierzchni, co wspomoże układ odpornościowy. Wibracje, ponadto pozwalają na pobudzanie wzrostu macierzystych komórek, a także zapobiec przyklejaniu się do implantu wewnętrznej blizny pooperacyjnej.
Ong oraz prowadzona przez niego grupa badaczy przetestowali innowacyjne powłoki na myszach. „Patrzymy na zupełnie inną jakość w dziedzinie implantacji. Poprawiamy interfejs pomiędzy implantami a fizyczną stymulacją. Mam nadzieję, że w najbliższych latach technologia rozwinie się na tyle, by móc ją wprowadzić w życie."
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Turbina stomatologiczna ze światłem LED czy bez
Wybór odpowiedniej turbiny stomatologicznej może znacząco wpłynąć na jakość i komfort wykonywanych zabiegów. Współczesne technologie oferują...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-