Powrót do listy wiadomości Dodano: 2022-05-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-05-06
Burza cytokinowa pod kontrolą
fot. pixabay
fot. pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Dallas we współpracy z firmą EnLiSense opracowali nadający się do noszenia elektrochemiczny czujnik potu, który jest w stanie wykrywać chemokiny, ostrzegając użytkownika i lekarzy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Urządzenie ostrzega również o zbliżającej się burzy cytokin, podczas której organizm w sposób nagły uwalnia duże ilości molekuł zapalnych, co często okazuje się być śmiertelne dla pacjenta. Urządzenie do noszenia może być szczególnie przydatne w przypadkach ciężkich zachorowań na COVID-19, podczas których ryzyko wystąpienia tego zjawiska jest znaczące.

Technologia czujników potu rozwija się szybko, a najnowsze osiągnięcie badaczy posiada bardzo praktyczne zastosowanie. W tej konkretnej aplikacji dostosowano sensor elektrochemiczny do wykrywania białka indukowanego interferonem gamma (IP-10) i ligandu indukującego apoptozę związanego z czynnikiem martwicy nowotworu (TRAIL) - oba są związane z burzą cytokin.

- Nasza praca jest pionierska, ponieważ do tej pory nie było jasne, czy te cząsteczki są obecne w pocie - powiedział Shalini Prasad, badacz zaangażowany w badanie - Ustaliliśmy, że nasza nisko objętościowa pasywna technologia jest w stanie w sposób miarodajny wykryć te biomarkery.

Co ciekawe, czujnik umożliwia klinicystom rozróżnienie, czy dana osoba ma infekcję bakteryjną czy wirusową, chociaż do określenia dokładnego typu wywołującego je patogenu wymagany jest test kontrolny. Czujnik nie wymaga od pacjenta wykonywania forsownej aktywności, aby wytworzyć wystarczającą ilość potu do wykonania pomiaru. Stanowi to zaletę, gdyż czujnik przeznaczony jest dla osób chorych, dla których wysiłek często nie jest wskazany. Nowy sensor może analizować pot w czasie rzeczywistym i posiada przy tym wymienny pasek do zbierania potu.

- Stworzyliśmy technologię umożliwiającą zbadanie i przekroczenie nowych granic w diagnostyce medycznej opartej o pot - powiedział Prasad - Technologia EnLiSense jest istotnym krokiem naprzód w klinicystyce, gdyż potrafi wykrywać i raportować obecność cząsteczek związanych ze stanem zapalnym pacjenta w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medgadget
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także