
Eksperci biorący udział w posiedzeniu parlamentarnych zespołów ds. cukrzycy i podstawowej opieki zdrowotnej zgodzili się, że potrzebna jest w Polsce długofalowa strategia walki z tą chorobą. Przypomniano, że z powodu cukrzycy i jej powikłań co roku umiera w Polsce ponad 30 tys. osób.
Dane te przedstawił dr Jakub Gierczyński, specjalista w dziedzinie ekonomii i ochrony zdrowia. Stwierdził, że w 2017 r. bezpośrednio z powodu cukrzycy zmarło 8 tys. osób, a w 2016 – 6 tys. Znacznie więcej osób umiera jednak z powodu powikłań cukrzycowych. W zeszłym roku było to aż 26 tys. W 70% tych przypadków, przyczyną były choroby sercowo-naczyniowe, będące wynikiem powikłań cukrzycy.
Jak zauważyła diabetolog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA dr Alicja Milczarczyk, w Polsce nie są refundowane leki, które mają udowodnioną skuteczność leczenia w powikłaniach naczyniowo-sercowych. Według badań na skutek ich stosowania ryzyko zgonu obniża się od 22 do 38%.
Na cukrzycę choruje obecnie około 3 mln Polaków, z których 85 do 90% cierpi na cukrzycę typu drugiego. Państwo polskie wydało na walkę z cukrzycą w 2013 roku 7 mld zł. Mimo to wciąż nie powstała żadna długofalowa strategia walki z tą chorobą.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak urządzić i wyposażyć gabinet do masażu?
Gabinety masażu cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Siedzący tryb życia i niewielka ilość ruchu sprawiają, że wiele...
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
-
-
-
-