
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymali grant Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w ramach którego zbadają wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Eksperymenty odbędą się w nowoczesnym Centralnym Laboratorium Wydziału Chemii UMK, które 12 stycznia wizytowali przedstawiciele WHO.
Do przeprowadzenia badań naukowcom posłuży skaningowy mikroskop elektronowy sprzężony z detektorem rentgenowskim. "U nas wykonane będą badania metodą SEM-EDX - mówi dr Grzegorz Trykowski z Wydziału Chemii UMK - czyli skaningową mikroskopią elektronową z analizą pierwiastków. Czekamy obecnie na próbki szczepionki, ale ze względu na niskie temperatury jeszcze nie dotarły one do Warszawy. Będą pochodziły od kilku światowych producentów."
W Pracowni Analiz Instrumentalnych naukowcy korzystają z aparatury służącej do badań struktury ciał stałych oraz jakościowej i ilościowej charakterystyki składu chemicznego ciał stałych i cieczy. Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt. Pracownicy jednostki specjalizują się w rozwijaniu doświadczalnych aspektów analizy jakościowej i ilościowej powierzchni ciał stałych.
"Nasze laboratorium - dodaje Trykowski - wyposażone jest w tzw. dużą infrastrukturę badawczą do badań chemicznych, która daje wiele możliwości. Jesteśmy przygotowani na projekty interdyscyplinarne i takie realizujemy przynajmniej od 15 lat. Co roku składamy wnioski o uzupełnienie naszej aparatury."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego warto wybrać meble metalowe?
Na rynku funkcjonuje wielu producentów mebli, zarówno tych, które każdy z nas ma w salonie, czy kuchni, jak również tych, które mamy w biurach...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-