
14 czerwca w oddziale Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach otwarto Centrum Radiochirurgii Nowotworów. Jest ono wyposażone w tomografy, roboty radiochirurgiczne i akceleratory.
Centrum Radiochirurgii Nowotworów powstało na bazie działających już w strukturze gliwickiego szpitala onkologicznego jednostek: trzy Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, Zakład Radioterapii, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz Zakład Diagnostyki PET, Zakład Planowania Radioterapii i Brachyterapii,.
"Zgromadzona w Centrum Radiochirurgii Nowotworów unikalna aparatura - mówi dyrektor gliwickiego szpitala prof. Krzysztof Składowski - oraz doświadczony personel medyczny naszej placówki gwarantują właściwe zastosowanie radiochirurgii u jeszcze większej niż dotychczas liczby chorych na nowotwory."
W diagnostycznej części znajdują się aparaty do tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i jeden z nielicznych w Polsce pozytonowy tomograf emisyjny (PET-CT), pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe.
W części terapeutycznej do dyspozycji pacjentów są: dwa roboty radiochirurgiczne CyberKnife, umożliwiające precyzyjne usuwanie guzów nowotworowych, akcelerator Edge do radiochirurgii i radioterapii oraz cztery akceleratory TrueBeam, dzięki którym można kontrolować i na bieżąco modyfikować ułożenie chorego.
W Centrum Radiochirurgii Nowotworów będą leczeni chorzy na nowotwory pierwotne i nawrotowe - po wcześniej przebytym leczeniu - oraz przerzuty nowotworowe.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Doskonałość i precyzja - sprzęt okulistyczny na miarę XXI wieku
Zmysł wzroku to jeden z najważniejszych i najdelikatniejszych w organiźmie ludzkim. Należy odpowiednio dbać o zdrowie oczu, a w przypadku...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl