
Polacy pracują nad implantem, który może zmniejszyć szkodliwość chemioterapii. Jego działanie przypomina gąbkę i polega na zmniejszaniu wielkości komórek nowotworowych. Implant będzie zbudowany z polimerów, które pobudzone prądem podadzą dawkę leku w ściśle określone miejsce.
Katarzyna Krukiewicz z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach wraz z zespołem otrzymała grant w wysokości 120 tys. zł w programie Inter Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Pieniądze te mają pokryć koszt pierwszego etapu badań nad implantem. Celem przedsięwzięcia jest znalezienie sposobu, aby leki używane w chemioterapii dostarczać dokładnie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, czyli w miejscu skupienia komórek nowotworowych. Opracowywany implant miałby być wszczepiany w pobliżu chorych komórek i uwalniać ściśle określoną, niewielką dawkę leku w wybranych przez lekarza momentach.
"Chemioterapia - tłumaczy Krukiewicz - jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod walki z chorobami nowotworowymi. Niestety, jej stosowanie często wiąże się z efektami ubocznymi, takimi jak nudności, wypadanie włosów i zmęczenie. Spowodowane jest to faktem, że w chemioterapii stosowane są silnie toksyczne leki, które mogą uszkadzać również zdrowe komórki."
Implant będzie zbudowany z tzw. polimerów przewodzących. Są to związki zbudowane z substancji organicznej, które jednocześnie przewodzą prąd niczym metale. Obecnie stosuje się je w elektronice, w diodach OLED, nowoczesnych ogniwach słonecznych, urządzeniach elektrochromowych umożliwiających zmianę barwy pod wpływem przykładanego prądu.
"Dzięki wykorzystaniu takich polimerów - dodaje Kurkiewicz - możemy regulować objętość naszego implantu. Wskutek przepływu prądu przez polimerową gąbkę możemy sprawić, że będzie się ona kurczyć lub pęcznieć" - opisuje Katarzyna Krukiewicz. "Jeżeli taki ściśnięty polimer najpierw umieścimy w roztworze leku, a następnie - wskutek działania prądu - napęcznieje on niczym gąbka, to zauważymy, że w powstałe pory dostaje się lek. Otrzymamy polimerową gąbkę nasączoną lekiem."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polskie produkty i usługi ośrodka badawczego CBRTP mogą zrewolucjonizować rynek
Nakłady na innowacje oraz ich znaczenie w Polsce stale rosną. To one są siłą napędową rozwoju wielu małych i dużych firm oraz zwiększania...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-