Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-26
Implant, który analizuje krew i przesyła wyniki falami radiowymi [wideo]
Implant, który analizuje krew i przesyła wyniki falami radiowymi [wideo]

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) opracowali implant wszczepiany pod skórę, który służy do stałej analizy krwi i przesyła wyniki do komputera za pomocą fal radiowych. Implant analizuje równocześnie stężenie pięciu białek i kwasów organicznych. Tak kompleksowe informacje o stanie pacjenta pozwolą na dobranie spersonalizowanej terapii, zwłaszcza w chorobach przewlekłych.

Urządzenie w formie implantu o objętości kilku mm sześc. opracowali Giovanni de Micheli i Sandro Carrara z EPFL. Implant zawiera pięć detektorów, przekaźnik pracujący na bezpiecznych dla zdrowia częstotliwościach fal radiowych i system dostarczania energii. Na zewnątrz ciała umieszczona jest bateria, która dostawcza 0,1 wat mocy, i której wymiana nie wymaga ingerencji w ciele człowieka. Dane są przesyłane do telefonu komórkowego siecią Bluetooth a następnie siecią komórkową GSM do lekarza.

Każdy z zamontowanych w implancie sensorów pokryty jest odpowiednim enzymem i wykrywa ściśle określone substancje takie jak kwas mlekowy, glukoza czy ATP . To, że detekcja odbywa się dzięki enzymom, oznacza wysoką precyzję pomiaru, jednak ogranicza trwałość układu do półtorej miesiąca, co okazuje się wystarczające w wielu zastosowaniach. Poza tym z uwagi na małe rozmiary implantu jego ewentualna wymiana nie stanowi dużego problemu. Próbowano zbudować podobny implant wyłącznie z układów elektronicznych, jednak trudnością okazało się zasilanie go mocą 0,1 W.

Głównym obszarem zastosowania implantu byłaby chemioterapia, dla potrzeb której onkolodzy muszą wykonywać wiele analiz krwi, aby ocenić tolerancję organizmu pacjenta na stosowaną dawkę leku. Ponieważ krew pobierana jest w odstępach czasu, trudno jest precyzyjnie dobrać optymalną dozę. Przy ciągłym monitorowaniu składu krwi łatwiej byłoby dobrać terapię. Implant znalazłby również zastosowanie u pacjentów z chronicznymi dolegliwościami, gdzie sygnalizowałby zawczasu wystąpienie niekorzystnych objawów i informował o konieczności podania leku.

Naukowcy oceniają, że implant mógłby wejść do komercyjnej produkcji za ok. 4 lata.

Poniżej film prezentujący implant:

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
eurekalert.org; EPFL
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także