
Biomateriał opracowany przez naukowców z Politechniki Gdańskiej zdobył złoty medal na moskiewskiej wystawie innowacji „ARCHIMEDES – 2013". Technologia ma być stosowana przede wszystkim jako opatrunek na trudno gojące się rany skórne, ale może mieć również inne zastosowania medyczne, a także kosmetyczne, a nawet weterynaryjne.
Biomateriał stworzono na bazie polimerów naturalnych - chitozanu (pochodnej chityny, która np. wchodzi w skład pancerzy stawonogów), kolagenu (powszechnego u kręgowców) i żelatyny. Opatrunki z niego wykonane działają przeciwdrobnoustrojowo, mają szczególne zastosowanie przy infekcji rany gronkowcem złocistym.Wyglądem przypominają gąbkę lub mają postać hydrożelową.
Czym nowy produkt zasłużył sobie na nagrodę? Spośród innych materiałów opatrunkowych wyróżniają go: właściwości przeciwutleniające, duża chłonność oraz zapewnienie wilgotnego środowiska dla gojących się ran. Biopolimerowy materiał również dobrze pochłania zapachy i hamuje krwawienie, a do tego jest tani w produkcji.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- naukawpolsce.pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak przygotować się do opieki nad chorą osobą? Wybierz odpowiedni materac...
Opieka nad starszą osobą wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba zaopatrzyć się w sprzęt medyczny, akcesoria, środki higieny itd. Podstawowym...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-
-