
Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie znaleźli, w procesie drobnej modyfikacji genetycznej komórek serca, „super-paliwo", które usprawni pracę tego narządu. To może być dobra wiadomość dla osób skarżących się na osłabienie pracy serca, w tym takie, którego powodem był zawał.
Serce bije dzięki energii magazynowanej przez nukleotyd Adenozyno-5'-trifosforan, zwany ATP. Przeprowadzone przez profesora Michaela Regnier i doktor Chuck Murry z Uniwersytetu Waszyngtońskiego badania wykazały, że inny nukleotyd, 2 deoksy-Adenozyno-5'-trifosforan (dATP), powoduje szybsze i mocniejsze skurcze serca. Aby sprawdzić, czy efekt ten może być utrzymany także przez dłuższy czas, naukowcy zmodyfikowali genetyczną budowę komórek serca myszy. Dzięki temu enzym, który dotąd wytwarzał ATP, teraz wytwarza w organizmach zwierząt dATP, a ich serca biją szybciej.
Co istotne, produkcja enzymu dokonała się bez innych ingerencji w metabolizm komórki, dzięki czemu jej funkcjonowanie nie jest zagrożone, nawet w dłuższej perspektywie czasowej. Jak przekonuje Regnier, „odkrycie, że dATP może służyć jako 'super-paliwo' dla serca otwiera możliwości do leczenia rozmaitych jego wad i uszkodzeń"
(rw)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- eurekalert.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Naturalne metody wspomagania zdrowia: Jak wybrać odpowiednie produkty?
Ponoć nie ma ludzi zdrowych, tylko niezdiagnozowani. Gdyby dobrze poszukać, to każdemu z nas coś dolega. A to niedobory witamin i minerałów, a to...
-
Skarpetki nieuciskające – komfort i zdrowie dla Twoich stóp
Skarpetki to jeden z podstawowych elementów garderoby, który często wybieramy bez większego zastanowienia. Tymczasem ich jakość i sposób wykonania...
-
-
-
-
-
-