Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-04-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-04-10
Kolejne osiągnięcie w programowaniu komórek macierzystych
Obecne terapie wykorzystujące komórki macierzyste nie są skuteczne
Obecne terapie wykorzystujące komórki macierzyste nie są skuteczne

Naukowcom z Uniwersytet Nowej Południowej Walii udało się przeprogramować komórki kości w komórki macierzyste, zdolne do regeneracji wielu typów tkanek. Eksperymenty powiodły się u myszy, a za kilka lat technika ta może być z podobnym skutkiem stosowana u ludzi.

Większość obecnie opracowanych terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych jest nieskuteczna w tworzeniu nowych tkanek. Istnieją także poważne wątpliwości natury etycznej związane z wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych do regeneracji narządów.

"Embrionalne komórki - mówi współautor badań dr Vashe Chandrakantham - macierzyste nie mogą być stosowane do leczenia uszkodzonych tkanek z powodu ich zdolności do formowania nowotworów. Drugim poważnym problemem jest konieczność stosowania wirusów do transformacji komórek somatycznych w macierzyste, co jest klinicznie niedopuszczalne."

Nowa technika pozwala na wytworzenie indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS) bez obaw o transformację nowotworową. Dorosłe komórki tłuszczowe traktuje się związkiem o nazwie 5-azacytydnz (AZA) i płytkowym czynnikiem wzrostu AB (PDGF-AB) przez ok. 2 dni. Następnie przez 3 tygodnie na komórki działa się PDGF-AB. Taka mieszanina chemiczna, uaktywnia transformację komórek kości. Uzyskane w ten sposób iPS są wstrzykiwane do uszkodzonej tkanki, powodując regenerację ubytku.

Próby kliniczne powinny rozpocząć się w przyszłym roku. Jeśli się powiodą będzie to wielki przełom, ponieważ metoda ta może zostać wykorzystana do regeneracji każdej ludzkiej tkanki.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
interia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :