Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-31
Komputer potrafi odczytać litery bezpośrednio z mózgu
Komputerowy model ma imitować procesy poznawcze zachodzące w mózgu
Komputerowy model ma imitować procesy poznawcze zachodzące w mózgu

Poprzez analizę obrazów mózgu wykonanych rezonansem magnetycznym (MRI) z użyciem eleganckiego matematycznego modelu, możliwe jest zrekonstruowanie czyichś myśli dokładniej niż kiedykolwiek przedtem. Posługując się tą metodą, naukowcom z Radboud University Nijmegen udało się określić, na jaką literę patrzył uczestnik eksperymentu. Artykuł przedstawiający wyniki badań ukaże się wkrótce w czasopiśmie "Neuroimage".

Skanery MRI były dotąd używane w badaniach ludzkiego poznania do określania, które części mózgu są aktywne w czasie wykonywania określonego zadania przez badaną osobę. Chodziło o odpowiedź na proste pytanie, czy w tym czasie dana część mózgu jest aktywna czy też nie. Zespół badawczy z Donders Institute for Brain, Cognition and Behaviour na Uniwersytecie Radboud poszli jednak o jeden krok dalej i użyli danych ze skanera, żeby dowiedzieć się, na co badany patrzy.

Naukowcy nauczyli model, jak małe wycinki mózgu o wymiarach 2 mm3 (znane jako woksele) mają odpowiadać poszczególnym pikselom na ekranie monitora. Okazało się, że dzięki złożeniu wszystkich informacji o pikselach z Wokieli w jedną całość możliwe jest zrekonstruowanie tego, co widzi uczestnik eksperymentu. Uzyskany w ten sposób obraz był nieco rozmyty i ziarnisty, jednak nie na tyle, aby model (wyposażony w „wiedzę" na temat wyglądu poszczególnych liter) nie mógł przyporządkować mu odpowiedniej litery.

"Nasze podejście - wyjaśnia lider zespołu, Marcel van Gerven - jest podobne do tego, w jaki sposób, jak sądzimy, sam mózg łączy wcześniej zdobytą wiedzę z informacjami pochodzącymi od zmysłów. Na przykład ktoś może rozpoznać linie i kształty w tym artykule jako litery, dopiero gdy wcześniej nauczy się czytać. I właśnie tego szukamy - modelu, który pokaże nam, co rzeczywiście dzieje się w mózgu. Mamy nadzieję, że uda nam się udoskonalić modele do tego stopnia, że będziemy mogli je zastosować również do badania pamięci albo subiektywnych wrażeń takich jak sny czy wizualizacje."

(mk)

urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także

 
Strona zawiera treści dla profesjonalistów, które mogą zawierać informacje o wyrobach medycznych.

Oświadczam, że jestem profesjonalistą z branży ochrony zdrowia, posiadającym kwalifikacje dla samodzielnej oceny prezentowanych informacji.