Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-09-03
Co jest niezbędnym wyposażeniem na bloku operacyjnym?

Budowa lub urządzanie gabinetu chirurgicznego zdecydowanie nie jest prostym zadaniem. To zawsze jedna z większych inwestycji w szpitalu - specjalistyczny sprzęt, wysokiej klasy narzędzia chirurgiczne i cała reszta wyposażenia, która zapewnia lekarzom komfort pracy. Na co warto zwrócić uwagę, tworząc blok operacyjny?

  • Blok operacyjny - o czym trzeba koniecznie pamiętać?
  • Jak powinien wyglądać blok operacyjny?
  • Podstawa na bloku operacyjnym: stół operacyjny
  • Wysokiej klasy narzędzia chirurgiczne
  • Monitory medyczne na bloku operacyjnym

Blok operacyjny - o czym trzeba koniecznie pamiętać?

Pierwszym etapem przygotowywania bloku operacyjnego do użytku powinno zawsze być szczegółowe planowanie. Trzeba rozważyć wymogi prawne, a także zwrócić uwagę na aspekty higieniczne. Przekłada się to na preferowany rozkład pomieszczeń, rodzaj wyposażenia i umiejscowienie poszczególnych urządzeń. Wymagania względem bloków operacyjnych są dość restrykcyjne - nie jest to jednak nieuzasadnione, ponieważ nawet najmniejsze odchylenia od przyjętych norm mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

Jak powinien wyglądać blok operacyjny?

Tworząc blok operacyjny, trzeba koniecznie przyjrzeć się drogom komunikacyjnym w szpitalu. Zapewnienie wygodnego dostępu do bloku operacyjnego jest niesłychanie ważne - najlepiej, jeśli ze wszystkich oddziałów będzie dało się tam szybko i łatwo. Warto zadbać o to, by blok operacyjny był położony w pobliżu OIOM-u, a także niedaleko szpitalnego oddziału ratunkowego.

Podstawa na bloku operacyjnym: stół operacyjny

Stoły operacyjne, posiadane w ofercie przez wielu wyspecjalizowanych producentów, są podstawą wyposażenia każdej sali operacyjnej. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje - inne są raczej wersją podstawową. Stoły operacyjne dzielą się zasadniczo na dwie kategorie - stoły przeznaczone do konkretnych zabiegów, a także stoły wielofunkcyjne, uniwersalne. Im bardziej skomplikowany stół operacyjny - tym wyższa będzie oczywiście jego cena, jednak jest to rozsądna inwestycja.

Wysokiej klasy narzędzia chirurgiczne

Narzędzia chirurgiczne to coś, bez czego żadna operacja nie ma prawa się odbyć. narzędzia wykonane z dbałością o szczegóły, skuteczne i niezawodne ułatwiają pracę chirurgów i usprawniają ich działania. Niesamowicie ważną kwestią jest to, by naczynia chirurgiczne były zawsze wysterylizowane! To właśnie dzięki temu operowani pacjenci unikają poważnych zakażeń.

Na sali operacyjnej niezbędne są też inne elementy: na przykład takie jak serweta z włókniny Matodrape.

Monitory medyczne na bloku operacyjnym

Dobry monitor medyczny na bloku operacyjnym przyczynia się do znacznie lepszych rezultatów wykonywanych zabiegów. Dzieje się tak dlatego, że umożliwiają one stałą diagnostykę pacjentów i szybkie zauważenie ewentualnych problemów. To nie tylko zwiększenie szans pacjenta na korzystny przebieg operacji - ale również ogromne udogodnienie dla chirurgów, którzy czują się znacznie pewniej, gdy widzą parametry życiowe pacjenta. Na salach operacyjnych często korzysta się z dużych, wielkoformatowych monitorów - nie jest to jednak regułą i wszystko można dostosować do indywidualnych potrzeb.

By blok operacyjny umożliwiał sprawne przeprowadzanie zabiegów, komfortową pracę oraz zapewniał bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów, musi być odpowiednio urządzony i wyposażony. Narzędzia, jakimi posługują się chirurdzy, w ogromnym stopniu wpływają na ostateczne rezultaty operacji. Warto więc zadbać, by wszystko zostało wykonane jak należy - przyniesie to korzyści bardzo wielu osobom.

Autor:
ICE4MED
Źródło:
Linkhouse