
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wszczepili pacjentowi innowacyjną protezę ucha środkowego. Była to pilotażowa operacja - urządzenie ma otrzymać jeszcze sześć osób z uszkodzonym narządem słuchu.
Protezę stworzyli naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Projekt „Otoimplant" uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider. Jego realizacją kierowała dr inż. Magdalena Ziąbka z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
"Chcieliśmy zaproponować rozwiązanie - mówi dr Ziąbka - które będzie alternatywą dla obecnie stosowanych protez (...). Przeprowadzona operacja jest zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy, choć największą nagrodą będzie dla nas satysfakcja pacjentów z przywrócenia im percepcji dźwięku."
„Otoimplant" to pierwsza proteza ucha środkowego wykonana z polimeru zawierającego bakteriobójcze nanocząsteczki srebra. Umożliwia rekonstrukcję kosteczek słuchowych w uchu środkowym i eliminuje zakażenia bakteryjne. Jego innowacyjność to lekkość konstrukcji oraz bakteriobójcze działanie, którego nie mają powszechnie stosowane implanty tytanowe. Proteza zapewni krótszą rekonwalescencję i ograniczy ryzyko związane z powikłaniami i infekcjami.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyzacja THT – podstawa sukcesu to renomowani partnerzy
Integracja rozwiązań dostarczanych przez znanych dostawców, pozwala na skuteczną automatyzację montażu THT. Taka sytuacja ma miejsce w...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-
-
-
-