Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-05-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-05-27
Maj międzynarodowym miesiącem mierzenia ciśnienia
Pexels, CC0
Pexels, CC0

Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ISH) po raz drugi ogłosiło maj miesiącem mierzenia ciśnienia (May Measurement Month 2018). Wraz z tą akcją uruchomiono również drugą wspierająca ją międzynarodową kampanię edukacyjną, dotyczącą ciśnienia tętniczego. Na nadciśnienie tętnicze krwi cierpi co najmniej 10,5 mln Polaków, ale zdaje sobie z tego sprawę mniej niż połowa z nich.

„Przed rokiem - mówi prof. Jacek Jóźwiak z Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego - w kampanii May Measurement Month 2017 wzięło udział 1,2 mln ludzi w ponad 100 krajach na świecie, w tym 100 tys. Europejczyków oraz 6 tys. Polaków, czyli tyle osób zmierzyło sobie ciśnienie tętnicze krwi. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie to jeszcze większa grupa osób."

Nadciśnienie jest najsilniejszym pojedynczym czynnikiem całkowitego ryzyka zgonów oraz wystąpienia wielu chorób, w tym zawałów serca, udarów mózgu i chorób nerek. Z powodu nadciśnienia co roku umiera 10 mln ludzi na świecie. Nadciśnienie przyczynia się do 27,4% zgonów, dopiero na drugim miejscu jest niezdrowa dieta (24,8%), zbyt duży poziom cholesterolu (15,1%), nadwaga i otyłość (7,8%) oraz palenie tytoniu (6,1%)".

Zbyt wysokie ciśnienie można skutecznie leczyć. „Leczenie jest konieczne - przekonuje dr Mirosław Mastej z Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego - bo kiedy ciśnienie krwi jest wysokie, naczynia krwionośne oraz organy - takie jak serce, nerki czy mózg - są stale poddawane zwiększonemu ciśnieniu, co mocno je obciąża prowadząc do rozwoju chorób układu krążenia czy udaru."

W ramach kampanii May Measurement Month 2018 będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi w oznakowanych plakatami punktach w aptekach, poradniach (m.in. Medicover) i sklepach medycznych na terenie całego kraju.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :