
Najnowsze badania przeprowadzone w Yerkes National Primate Research Center na Emory University przybliżyły nas do odpowiedzi na pytanie, które komórki podtrzymują replikację wirusa HIV i pozwalają mu przetrwać w organizmie. Być może pomogą one w wynalezieniu sposobu na usunięcie tego wirusa z ciał pacjentów.
Leki antyretrowirusowe często potrafią utrzymywać wirusa HIV pod kontrolą, jednak nie są w stanie całkowicie go usunąć. Każda terapia zmierzająca do takiego efektu musi wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe cele wirusa, czyli główną grupę limfocytów CD4 i limfocyty T pomocnicze, ale także inne zainfekowane komórki.
Naukowcy z Yerkes obserwowali, co dzieje się z rezusami, u których limfocyty CD4 i T zostały usunięte z układu odpornościowego, zanim zostały one zainfekowane wirusem SIV (kuzyn wirusa HIV). Okazało się, że w takiej sytuacji atakowane były inne limfocyty zwane makrofagami.
"Wśród badaczy zajmujących się HIV toczyło się wiele debat dotyczących znaczenia makrofagów dla zachowania wirusa w organizmie - mówi główny autor badań dr Mirko Paiardini. My pokazaliśmy, że w przypadku braku komórek CD4 i T makrofagi zostają silnie zainfekowane SIV, co świadczy, że rzeczywiście odgrywają one rolę przy wirusowej infekcji. Okazało się jednak również, że zainfekowane makrofagi żyją znacznie krócej - około 16 godzin. Jeżeli nasze wyniki uzyskane u małp potwierdzą się u ludzi, to będzie to oznaczać, że makrofagi nie stanowią długoterminowego przechowalnika dla HIV, jak sądzono dotychczas."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Na czym polega dezynfekcja narzędzi i urządzeń higieniczno-sanitarnych?
Dezynfekcja to termin, który kojarzy się często ze szpitalami czy przychodniami. Jednak w praktyce zagadnienie regularnej dezynfekcji narzędzi i...
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-
-
-