
Życie w związku może chronić przed chorobami serca i udarem mózgu. W czasopiśmie "Serce" ukazały się wyniki badań, które dowodzą korelacji stanu cywilnego i zwiększonego (bądź zmniejszonego) ryzyko rozmaitych chorób.
Autorzy podjęli się ponownej analizy poprzednich badań, których wyniki nie były jednoznaczne. Badania objęły ponad 2 miliony osób w wieku od 42 do 77 lat z Europy, Skandynawii, Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji z lat 1963-2015.
Wykazały one, że osoby samotne są bardziej zagrożone zachorowaniem na choroby układu krążenia (42%) i chorobę wieńcową serca (16%). Wzrasta także ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej serca (42%) i udaru mózgu (55%).
Autorzy zastrzegają, że w badaniach pominięto wpływ związków partnerskich, zarówno jednopłciowych jak i heteroseksualnych. Mimo to próba jest dostatecznie duża, aby uznać dostrzeżoną korelację za istotną.
Istnieją różne poglądy na to, jakie okoliczności związane z małżeństwem rzeczywiście mają pozytywny wpływ na zdrowie. Wśród najczęściej wymienianych są wcześniejsze rozpoznawanie i reagowanie na problemy zdrowotne; lepsze przestrzeganie dawkowania leków; wyższe bezpieczeństwo finansowe; lepsze samopoczucie czy wyższy dobrostan.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
USG w ciąży. Jak odczytać wyniki badania?
Wyniki badania USG w ciąży zawierają liczne oznaczenia, których prawidłowa interpretacja może być nieco kłopotliwa. Nierzadko do jednego terminu...
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl