Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-31
Młodzi naukowcy z UW pracują nad bakterią wykrywającą akrylamid
Akrylamid powstaje na przykład podczas smażenia w głębokim tłuszczu
Akrylamid powstaje na przykład podczas smażenia w głębokim tłuszczu

20 studentów UW spędzi wakacje w laboratorium, opracowując bakterię, która będzie wykrywać szkodliwy akrylamid - substancję znajdującą się w niektórych produktach spożywczych i kosmetykach. Projekt, który został zgłoszony do międzynarodowego konkursu studenckiego iGEM organizowanego przez MIT (Massachusetts Institute of Technology), został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą ponad 200 tys. złotych.

Akrylamid jest substancją szkodliwą dla układu nerwowego i przyczyniającą się do powstawania nowotworów. Można go znaleźć w pieczywie chrupkim i płatkach kukurydzianych, jednak najczęściej występuje we frytkach i chipsach. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w ziemniakach skrobia i aspargina reagują pod wpływem wysokiej temperatury (powyżej 120 st. Celsjusza), dając w efekcie akrylamid.

Zadaniem studentów z Warszawy jest odpowiednie genetyczne zaprogramowanie bakterii, tak aby spełniała pożądane przez nich funkcje. „Chcemy wytworzyć bakterię, która będzie wykrywała akrylamid. Mając ekstrakt danego produktu spożywczego będzie można wykorzystać naszą bakterię do pomiaru fluorymetrycznego (pomiar fluorescencji danego składnika – przyp. red.). Im słabiej będzie świecić, tym więcej akrylamidu w danym produkcie. Bakteria będzie więc czymś w rodzaju sensora." – tłumaczy Anna Kotrys, członkini studenckiego zespołu.

Europejskie finały konkursu będą miały miejsce w październiku w Lyonie. W finale światowym na MIT w Bostonie wezmą udział zdobywcy złotych medali finałów kontynentalnych. W przeszłości zdarzało się, że projekty młodych naukowców znajdowały zainteresowanie wśród ludzi biznesu, którzy inwestowali w ich pomysły. Oprócz zespołu ze stolicy w konkursie biorą udział jeszcze dwie polskie grupy - z Poznania i Gdańska.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także